Beckett Arşivine Dayalı İlk Yaratıcı Çalışma Yolda!

Beckett Arşivine Dayalı İlk Yaratıcı Çalışma Yolda

Birçok ödül kazanmış olan yazar Eimear McBride, Reading Üniversitesi’nin ilk Beckett Yaratıcı Üyesi olarak onaylanmasının ardından Samuel Beckett’tan ilham alarak yeni bir yaratıcı çalışma oluşturmak üzere yola çıkıyor.

Bu sene başında James Tait Black Ödülü kazanan The Lesser Bohemians romanının yazarı Eimear McBride’ın üniversitenin uluslararası tanınmış Beckett arşivine emsalsiz bir erişimi olacak ve İrlandalı romancı, şair ve oyun yazarı hakkında derin bir bilgi ile akademik uzmanlıktan yararlanabilecek.

Beckett Araştırma Merkezi Direktörü Profesör Steven Matthews: “Bu üyelik, halihazırda yazarlar ve halk arasında oldukça merak ve ilgiye neden olan bir koleksiyon olmasının yanı sıra pratik ve yaratıcı bir workshop olacak” şeklinde konuştu.

Beckett Araştırma Merkezi: “Bu üyeliğin, seçkin İrlandalı yazar Eimear McBride tarafından yaratılacak orijinal bir eserin doğmasına vesile olacağı ve bu eser Beckett’in kendi yazılarından ince çizgiler taşıyacağı için çok mutluyuz.”

Beckett Arşivine Dayalı İlk Yaratıcı Çalışma YoldaEimear McBride, Batı İrlanda’da büyüdü ve Londra Drama Merkezinde oyunculuk okudu. İlk defa karşımıza çıkan romanı A Girl is a Half-Formed Thing, Goldsmiths Ödülü, Kadınlar’ın Kurgu için Baileys ödülü, Kerry Group Yılın irlandalı Roman Ödülü, Desmond Elliot Ödülü ve Geoffery Faber Memorial Ödülünü aldı. İkinci romanı The Lesser Bohemians, James Tait Black Memorial Ödülünü aldı ve Goldsmiths Ödülü, Irlanda Yılın Romanı ve RSL Encore Ödülü için elemeye kaldı. McBride, GuardianTLSNew Statesman ve New York Times Book Review için eleştiriler de yazmaktadır.

Beckett Arşivine Dayalı İlk Yaratıcı Çalışma YoldaBeckett Araştırma Merkezi, uluslararası tanınmış Beckett Arşivi temeline dayalı dünya çapında araştırma, öğrenim ve yaratıcı projeleri teşvik etmek üzere Reading Üniversitesinde akademisyen ve yazarları bir araya getiren, İngiliz Edebiyatı, Sinema, Tiyatro ve Televizyon, Modern Diller ve Felsefe bölümlerinden uzmanlar tarafından ortak yazarlık, söyleyişi ve müzakerelere ev sahipliği yapan bir kuruluştur.


Kaynak: rhystranter.com
Çeviri: Arzu Kılıçözlü

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin