fbpx

Merhaba Roman Kahramanları,

Dünyanın en güzel şeyini yapıyorduk, hatta Türkiye’de ve de Dünya’da örneği olmayan bir şeyi; Romanları ve onların kahramanlarını, karakterlerin yaşadıkları mekanları, içinde bulundukları duyguları ve o kahramanlara can veren yazarları irdeliyorduk dergi sayfalarımızda. Çünkü biz Roman Kahramanları dergisi olarak yayınlanmaya başladığımız ilk günden beri; günümüze ulaşan mitlere, dilden dile dolaşarak hala anlatılan masallara, devleşen hikâyelere, şiire dökülen duyguya, romanda kurgu yolu ve insan eliyle yaratılan kahramanların büyülü gerçekliğine ve tüm bunların aslında insan doğasının insan hayatının bir yansıması olduğuna inandık.

Aynayı kendimize tuttuğumuz anda mutlaka bir romanda, bir öyküde, şiirde kendimizi var ettik. Kendimizden aşina bir hayata yahut bize çok yabancı, çok başka hayatlara uğradık. Kendimizden bir şey bulmadığımız bize ters gelen kahramanla, tıpkı gerçek hayattaki gibi onu dinleyerek empati kurmayı öğrendik. Bizler edebiyatla hayatın birbirinden kopmaz iç içeliğine yaslandık, onu yol bildik. Edebiyatın ve yazmanın iyileştirici gücüne inandık.

Buradan hareketle Roman Kahramanları’na sığdıramadığımız yahut dillendiremediğimiz her şeyi sınırlarımızı ve ufkumuzu genişleterek; edebiyat, doğa ve sanat aracılığı ile kanatlandırıp bu sonsuz mecrada özgür bırakmayı, daha çok düşünmeyi, araştırmayı, okumayı, yaratmayı, yazmayı kısacası üretmeyi ve siz değerli okurlarımızla paylaşmayı istedik.

Kim bilir belki o yol üzerinde bir durakta karşılaşırız sizlerle; aynı kitapta, aynı sanat eserinde, aynı haberde; benzer yahut belki de tamamen kendimizden farklı bir deneyimde, tanıdık yahut ayrıksı bir duyguda.

Platon’un da dediği gibi;

Kitap;
evrene ruh,
akla kanat,
hayale uçma yeteneği,
ve en önemlisi
her şeye hayat verir.

O halde hoş geldiniz sevgili Roman Kahramanları… Birlikte üretmek, yaratmak, paylaşmak üzere!..

Olga Okay