Fatih Akın’ın Son Filmi ‘Solgun’ Oscar Yolunda!

Fatih Akının Son Filmi Solgun Oscar Yolunda

26 Mayıs’ta Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve başrol oyuncusu Diane Kruger’a en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandıran ‘Aus dem Nichts’ (Solgun) filmi Alman sinemasının ülke dışında temsilciliğini üstlenen ‘German Films’ tarafından Yabancı Dilde En İyi Film dalında Almanya’nın Oscar aday adayı olarak gösterildi.

Fatih Akının Son Filmi Solgun Oscar YolundaSinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin değerlendirmeleri sonucunda adaylığı kesinleşecek olan filmin hikayesi neo-naziler tarafından düzenlenen bir terör saldırısı sonucu Kürt eşini ve oğlunu kaybeden Alman bir kadın hakkında.

Deutsche Welle’nin haberine göre de Almanya’da Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü tarafından gerçekleştirilen ve son yıllara damgasını vuran terör saldırılarından da izler taşıyor.

Fatih Akın’ın senaristliğini de yaptığı filmin başrollerini Diane Kruger ile birlikte Numan Acar ve Denis Moschitto paylaşıyor. Cannes’da son derece heyecanlı ve gururlu bir portre çizen ve filmde Katja Sekerci rolüne hayat veren Kruger performansı hakkında ‘Hayatımın rolü oldu,’ yorumunda bulunmuştu.

En son 10 yıl önce Florian Henckel von Donnersmarck’ın yazıp yönettiği “Başkalarının Hayatı” ile Oscar kazanan Almanya’nın adaylığı 23 Ocak 2018 tarihinde kesinleşecek. Bu yıl 90’ıncı kez düzenlenecek Oscar ödül töreni ise 4 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin