Ferit Edgü Öyküleri, Dokuz Yazar ve Parçalar Kitabı

Ferit Edgü Öyküleri, Dokuz Yazar ve Parçalar Kitabı

Edebiyat yaşamına önce şiirleriyle daha sonra 1954 yılında Ufuklar Dergisi’nde yayımlanan öyküsüyle başlayan Ferit Edgü’nün, tamamlanmamış öykülerinden hareketle dokuz farklı yazarın bir araya gelmesiyle oluşan özgün bir çalışma Parçalar kitabı.

Ferit Edgü Öyküleri Dokuz Yazar ve Parçalar Kitabı1982 yılında yayımlanan öykü kitabı Çığlık’ın içinden bir bölüm olan Parçalar’da Edgü; “bu bölümde yer alan metinlerin tümü, ileride yazmayı planladığım öykülerin taslakları olarak kaleme alınmıştı. Bunları, yakın bir gelecekte ‘öyküleştiremeyeceğimi’ gördüm. Uzak bir geleceğe de güvenim olmadığından, oldukları gibi yayımlama yolunu seçtim. Dileyen okur-yazar, bu parçalardan yola çıkarak, bir öykü, bir roman ya da bir oyun yazabilir. Böylesi bir durumda ‘herhangi bir hak iddia etmeyeceğimi’ şimdiden belirtirim.” der. Edgü’nün bu sözleri kitabı yayıma hazırlayan Baran Güzel’in yolunu açtı ve isimleri Edgü’nün yazdığı haliyle kalan metinlerin tamamlanmasına Pelin Buzluk, Melida Tüzünoğlu, Mevsim Yenice, Hakan Bıçakçı, Bahadır Cüneyt Yalçın, Kerem Işık, Okan Çil, Sedat Demir ve Emirhan Burak Aydın gibi genç kuşak yazarlar eşlik etti.

35 yıllık öykü taslaklarının günümüz yazarları tarafından tamamlanmasıyla şimdiden kendine özgü bir yere sahip Parçalar, Dedalus Yayınlarından çıkarak 15 Haziran’da raflarda olacak.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin