Haziran 2017 Vitrini

Haziran 2017 vitrini
Geçiş Ayinleri Deniz Üçlemesi 1
Geçiş Ayinleri, Deniz Üçlemesi 1, William Golding, Sel Yayıncılık, 2017

Geçiş Ayinleri

Nobel Ödüllü William Golding’in romanı Geçiş Ayinleri Deniz Üçlemesi’nin ilk kitabı Haziran ayı itibariyle Sel Yayıncılık aracılığıyla raflarda yerini alıyor. Çevirmenliğini Bülent Doğan’ın üstlendiği bu klasikleşmiş romanda, torpille yerleştirildiği görevine gitmek için köhne bir yolcu gemisinde kendine yer bulan Edmund Talbot’un İngiltere’den Yeni Dünya’ya olan yolculuğu konu edilir. Gemi, askerler göçmenler ve gemicilerle doludur ama Edmund daha ilk günden kaptanla bir iktidar savaşına girer. İngiliz sosyal sınıfının tüm kendine has özelliklerinin yansıtıldığı bu gemide yaşanacaklar insanlığın karanlık yönlerini açığa çıkararak doğru ile yanlış hakkında bütün bildiklerinizi tekrar düşünmenize neden olacak. Yazarın edebi dehası, usta işi kurgusu ve sizi kitaba bağlayacak üslubu ile bu roman, sizinle tanışmak için sabırsızlanıyor.

Orijinal Adı: Rites Of Passage A Sea Trilogy
Tür: Roman
Çeviri: Bülent Doğan
Yayına Hazırlayan: Mısra Gökyıldız
Kapak Tasarımı: Gülay Tunç
Sayfa Sayısı: 255


YerKuşağı Deniz Gezgin
YerKuşağı, Deniz Gezgin, Sel Yayıncılık, 2017

YerKuşAğı

Ahraz adlı ilk romanından tanıdığımız Deniz Gezgin, Haziran ayı itibariyle YerKuşAğı adını verdiği yeni romanıyla buluşturuyor okuyucuyu. Yazarın yine Sel Yayıncılık’tan çıkan; Bitki MitoslarıHayvan Mitosları ve Su Mitosları adlı araştırmaları vardır.  YerKuşAğı adlı romanı isminden de anlaşılacağı üzere yeryüzündeki yabanıl hayatı, insanın dışında kalan o harika dünyayı anlatıyor. Bu roman, göz göze gelemediğimiz hayvanlarla ve doğayla bir yüzleşme içeriyor. Editörlüğünü Selahattin Özpalabıyıklar’ın yaptığı bu romanın kapak tasarımı ise Gülay Tunç’a ait.

Tanıtım Bülteni’nden;

“Sesleri duydu diye av sofrasından kovulan Moy, kanadını bir ağızdan güç bela kurtaran Şuri ve her şeyden bir şey toynaklı sarmaşık Hagrin’le yokyere bir yolculuk.

Bir tuz metin: İçimize sinen beşeri sökmek için.”

Tür: Roman
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 91


Umberto Eco - Budalalıktan DeliliğeUmberto Eco’un Son Seçkisi: Budalalıktan Deliliğe

2016 yılında kaybettiğimiz yazar, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco’nun ölmeden önce yazdığı son kitabı “Budalalıktan Deliliğe” Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

Eco’nun 2000-2015 yılları arasında kaleme aldığı yazılarından oluşan kitap, sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisine, insanların yaşamlarını görünür kılma heveslerine, toplumda ırkçılığın nasıl şekil değiştirdiğine ve uygulandığına dair birçok konuya değiniyor.

İtalyan düşünür, günümüzün “öznecilik” anlayışını özgün anlatımıyla ironik bir biçimde sunarken “modernite” kavramının bireyler açısından önemini vurgulamaktadır.

Orijinal adı: Pape Satan Aleppe Cronache di una societa liquida
Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi
Çevirmen: Feza Özemre
Sayfa: 484


Meteliksiz AşıklarMeteliksiz Âşıklar

20. yüzyılın en önemli Ermeni yazarlarından biri olarak görülen Zaven Biberyan’ın “Meteliksiz Âşıklar” kitabı Aras Yayıncılık aracılığıyla raflarda okurlarını bekliyor. “Edebiyat ve Felaket” kitabıyla tanınan filozof Marc Nichanian’ın ön sözüyle okurlara sunulan kitabın Ermenice aslından çevirisini Natali Bağdat yaptı. Romanda lise son sınıfta okuyan Sur’un ailesi ve kız arkadaşı Norma ile olan ilişkileri ön planda tutularak 1950’lerin İstanbul’u anlatılıyor ve o döneme eleştirel bir bakış açısıyla yer veriliyor. Sur’un anne ve babasına, İstanbul Ermeni toplumu ve yaşadığı çevreye karşı isyan duymasına neden olan çatışmaları ve çelişkileri konu alan romanın arka planında yaşanılan dönemin gerginlikleri işleniyor. 6-7 Eylül sonrası ve 27 Mayıs askeri darbe öncesini yaşayan toplumun durumunu gözler önüne seriyor. Bugün sadece eski film ve fotoğraflarda gördüğümüz neredeyse tarih olmuş İstanbul’u ise kitabın sayfaları arasında bulmak mümkün. Roman bizi bazen Eminönü bazen Şişli bazen de Adalar sokaklarında dolaştırıyor ve geçmişin travmalarının geleceği nasıl etkilediğinin üzerinde duruyor.

Tür: Roman
Çevirmen: Natali Bağdat
Özgün Dili: Ermenice
Sayfa Sayısı: 224


Barış İnce - ÇelişkiÇelişki

Son yılların cesur kalemlerinden biri sayılan Barış İnce’nin Bavul dergisinde çıkan yazılarından yola çıkılarak hazırlanmış romanı Çelişki, haziran ayı itibariyle okurlarıyla buluşuyor.

Tanıtım Bülteni’nden
“Yanılmıştın… Zaten hep yanılırdın. O günden bugüne geçen yıllar boyunca tüm arzularımda yanıldın. Ömrüm boyunca sadece bir şeylere inanmak ve bağlanmak istedim dostum. Derinlemesine düşünmeden… Uzun uzadıya değil kestirmeden… Her beğenir gibi olduğu şeye ‘süper’ diyen beyaz yakalı gibi üstünkörü… Derinliğin caydırıcılığından ötürü… Misal kaçaklık gibi bir vasatı sevmek istedim, vasata sarılmak, vasatı koklamak istedim. Çabalarımızın ve çabalayanlarımızın imkânsızlığını bildim. Onları beceriksizliklerinden, başarısızlıklarından sarmak istedim.”

Doksanlı yılların sonu… Yolunu kaybetmiş bir ülke ve birçok benzeri gibi yaşadığı toplumla hesaplaşma çabasında yolunu kaybetmiş bir delikanlı. Çevresindeki herkes, her şeyin hızla değiştiğini düşünüyor; oysa yaklaşmakta olan esas değişime kendilerini hazırlamaktan başka bir şey yaptıkları yok.

Seçim otobüslerinin masum duyguları solladığı yollarda, kavurucu Akdeniz güneşi altında kaçak bir hayat ne kadar sürdürülebilir ki… İyi bir yol arkadaşı yoksa…

Tür: Roman
Yayınevi: Can Yayınları
Editör: Mustafa Çevikdoğan
Sayfa Sayısı: 112


Sevim Ak - MeloMelo

Sevim Ak’ın yeni romanı Melo Can Çocuk Yayınları etiketiyle raflarda minik okuyucularını bekliyor.  Edebiyata adım attığından beri otuz yıl geçen Sevim Ak, yeni romanıyla çocuklara yitirilen çevre bilincini ve katılımla kazanılan özgüveni tatlı üslubuyla anlatıyor.  Sevim Ak’ı çizgileriyle yalnız bırakmayıp çocukların hayal gücüne yine çizgileriyle katkıda bulunan isimse Gözde Bitir Tufan.

Tanıtım Bülteni’nden
Balık Tarlası Sokağı insanları, çocukların balıklarla konuştuğu zamanları anlatır. Bizim çekingen Melo da bu zamanın öykülerini işiterek büyüdü. Hatta bir gün, o da bir balıkla göz göze gelmeyi başardı. Pıtır adını verdiği yüzgeçli dostuna anlatacak öyle çok şey vardı ki. Alınganlıklar, hayal kırıklıkları…

Ancak Pıtır gelmez oldu. Denizde yolunda gitmeyen bir şeyler vardı ve kimse bunun farkında değildi. Derken Melo, yıllar önce savaştan kaçıp mahalleye göç etmiş Tisu Teyze’yle tanıştı. Aranan cesaret sohbetlerde, geçmişin öykülerinde ve bir tutam yaratıcılıkta gizliydi…

Tür: Roman
Yayınevi: Can Çocuk
Sayfa Sayısı: 152
Yazarı: Sevim Ak
Resimleyen: Gözde Bitir Tufan


Tereddütlü Düşünceler“Tereddütlü Düşünceler” Psikanaliz Üzerine Seçilmiş Makaleler

Günümüz dünyasının psikanaliz alanında esin kaynağı olacak kuramlarından birinin sahibi olan W.R Bion’un “Tereddütlü Düşünceler” kitabı Metis Yayınları tarafından okuyucusuyla buluşmak için hazırlandı.

Bion,  son yirmi yılda psikanaliz kliniklerinin dönüşmesine etkili olan ve hastalarını psikanaliz tekniklerini değiştirmeden tedavi eden ilk analistlerden biridir.

1950’li yıllardaki ilk makalelerinin ağırlıkta olduğu ve çevirisini Nilüfer Erdem’in yaptığı bu kitapta Bion’un psikotik düşünceler üzerinde yaptığı araştırmalarla vardığı kuramsal ve teknik sonuçlara yer verilmektedir. Düşünme kuramı hakkındaki ilk görüşleri de bu makalelerinde belirmektedir. Bu makaleler, o dönemde psikanaliz seanslarını nasıl uyguladığına dair örnekler vermesi açısından da önemlidir.

Haziran ayı itibariyle raflarda yerini alan “Tereddütlü Düşünceler” meraklı okuyucusuyla buluşmayı bekliyor.

Yayınevi: Metis Yayınları
Yayına Hazırlayan: Müge Gürsoy Sökmen
Sayfa Sayısı: 208

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin