İstanbul Kitap Fuarı Etkinliklerine Hazır mısınız?

İstanbul Kitap Fuarı Etkinliklerine Hazır mısınız

İstanbullu kitapseverlerin tüm bir sene heyecanla beklediği Tüyap Kitap Fuarı bu yıl 4-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Şehirdeki tüm afişler, ilanlar, internet sayfalarındaki tüm reklamlar, haberler bize bu yıl teması “İyi ki varsın edebiyat!” olan fuarın bugün başlayan maratonunu hatırlatıyor.

Peki heyecanla bekledikleri bu fuarda kitapseverler; yayınevlerinin standları arasında dolaşmak, tüm yıl boyunca merakla almak istedikleri kitapları daha uygun fiyatlarla satın almak, en az kendileri kadar kitapseverlerle bir arada olmak dışında nasıl yer alabilirler?

Pek tabii kitap fuarları sadece kitap satın alacağınız bir büyük pazar değil. Tüm hafta boyunca düzenlenen söyleyişiler, paneller, şiir dinletileri, sergiler ve film gösterimleri siz katılımcıları bekliyor.

Fuarın bu yılki Onur Yazarı Ayla Kutlu. Bu sebeple fuar kapsamında kendisi adına “İnsan, Kadın, Yazar Olarak Ayla Kutlu”, “Ayla Kutlu Edebiyatı” “Ayla Kutlu’nun Çocuk Edebiyatı’ndaki Yeri” ve yazarın oya koleksiyonuna ithafen “Oya’lar” söyleyişisi düzenlenecek. Kutlu, bununla birlikte ağustos ayında kaybettiğimiz çocuk edebiyatı yazarı Muzaffer İzgü adına düzenlenen “Muzaffer İzgü ile Gülümsemek” söyleyişisinde konuşmacı olarak yer alacak.

İstanbul Kitap Fuarı Etkinliklerine Hazır mısınızİstanbul Kitap Fuarı aynı zamanda 18 uluslararası yazar ve konuğa da ev sahipliği yapacak.

Tarihi kitaplarla tanunan Bettany Hughes 4 Kasım Cumartesi günü okurlarıyla buluşacak. Mattias Göritz, 5 Kasım Pazar günü Ahmet Ümit’le birlikte “Bellek ve Edebiyat: Geçmişle Uğraşmak” konulu panelde konuşmacı olarak yer alacak. Polisiye edebiyatın önemli isimlerinden İrlandalı yazar Glenn Meade Kırmızı Kedi Yayınevi’nin konuğu olarak hem imza gününe katılacak hem okuyucularıyla bir araya gelecek. Yunan tragedyalarının modern dünyadaki temsilcisi Attis Tiyatrosu’nun yönetmeni Theodoros Terzopoulos 12 Kasım’da bir panel ve imza günüyle fuarın konuğu olacak.

36. İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu “Kore”.

Kitapları Koreceden Türkçeye çevrilen veya çeviri aşamasında olan Ch’oe Yun, Kim Ae-ran, Son Hong-gyu, Lee Seong-Bok, Chun Yang Hee, Ahn Do-hyun gibi pek çok yazar fuar kapsamında konuk olacak. “İpek Yolu’nun İki Ucu: Türkiye ve Kore” teması dahilindeki bu etkinlikler 1 nolu holde yer alan “Kore Ulusal Standı” ve yine aynı holdeki etkinlik alanında gerçekleşecek.

Fuar kapsamında 4 Kasım Cumartesi günü Gabriel Garcia Marquez’in hayatının anlatıldığı “Gabo: Gerçeğin Büyüsü” adlı filmin gösterimi gerçekleşecek. Kolombiya Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen bu etkinlikte film gösteriminin ardından Carlos Granés, Juan Alfredo Pinto Saavedra konuşmacı olarak yer alacaklar.

Şiirseverler fuarda Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen, Şeref Birsel, Orhan Alkaya’nın da aralarında bulunduğu şiir dinletilerinde yer alabilecekler.

Fuar kapsamında ayrıca Nis Media ve Akademiska Literaturföreningen tarafından düzenlenen “Tekin Sönmez Edebiyat Ödülleri 2017” 10 Kasım Cuma günü sahiplerini bulacak.

36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı etkinliklerinde bu yıl da çocuk ve gençleri unutmadı.

Onlar için de pek çok söyleyişi, panel, forum, yaratıcı yazı ve okuma etkinlikleri, pandomim gösterileri, çizim ve yoga da dahil olmak üzere atölyeler, kukla ve tiyatro gösterileri düzenlenecek.

Tüm bunların yanı sıra okurlar kitaplarını heyecanla okudukları, yüz yüze tanışmak için sabırsızlandıkları pek çok yazarın Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda imza günlerine katılabilecekler.

Detaylı bilgi için http://www.istanbulkitapfuari.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin