İstanbul Modern Taşınıyor!

İstanbul Modern Taşınıyor

Tophane semtinde bulunan İstanbul Modern Türkiye’nin ilk modern sanatlar müzesi. 11 Aralık 2004’te kuruluşundan bu yana tam 7 milyon ziyaretçiyi ağırladı, ücretsiz eğitim programlarıyla 750 bini aşkın çocuk ve genci sanatla buluşturdu.

Müze şimdi 18 Mart’a kadar ziyaretçilerini bekliyor. Taşınma sürecinin ardından Mayıs ayından itibaren Beyoğlu Union Française’de ziyaretçileri geçici olarak ağırlamaya başlayacak.

Dünyaca ünlü mimarlık bürosu Renzo Piano Building Workshop’un tasarlayacağı bu yeni binanın Galataport projesi kapsamında inşa edilip 36 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Biz ziyaretçilere de eski binayla son bir kez vedalaşmak kalıyor: Daha önce görmüş olsak bile mevcut sergileri son bir kez ziyaret etmek, son film programlarına yetişmek, eğitim programlarından bazılarını yakalamak, kütüphanesini son kez kurcalamak, pencerelerinden denizi izlemek, oturup bir kahve içmek, dükkanından ufak bir hatıra eşya satın almak ve hatta  “Aman burada da zaten herkesin fotoğrafı var” diyerek fotoğraf çektirmekten çekindiğimiz, tavanlarından kitaplar sarkan koridorunda bir fotoğraf çekilmek.

Çünkü İstanbul’da anılar biriktirdiğimiz tüm mekanlar zamanla ya yıkılıp ya yer değiştirip ya da yenilenirken bizim bu değişime hüzünlenmek yerine onlarla son bir kez gülümseyerek vedalaşmamız gerekiyor.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin