Man Booker Ödülü Uzun Listesi Açıklandı!

Man Booker Ödülü Uzun Listesi Açıklandı

‘’Man Booker İnternational Prize’’

Sanat dünyasının en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Man Booker Ödülü’nde geri sayım devam ediyor. Bu yılın uzun listesi açıklandı!

Man Booker’ın popülaritesi dolayısıyla ödülü kazanmak değil, listeye dahi girebilmek sanatçılar için büyük avantajlar sağlıyor. İlk defa 1969 yılında verilen ödül, 2013 yılına kadar sadece Britanya Milletler Topluluğu ve İrlanda Cumhuriyeti vatandaşları tarafından İngilizce yazılmış kitaplara veriliyordu. Geçtiğimiz yıllarda bu durum değiştirildi ve ödül İngiltere dışındaki yazarlara da açıldı. Hatta geçen sene ilk ABD’li kazanan “The Sellout” adlı kitabıyla Paul Beatty oldu.

1 Ekim 2016 ile 30 Eylül 2017 arasında yayınlanmış toplam 133 kitap arasından belirlenen 13 kitaplık uzun listede, daha önce listeye girdiği halde ödül kazanamayan Ali Smith, Zadie Smith, Jon McGregor, Mohsin Hamid de yer alıyor.

Arundhati Roy, Paul Auster ve Zadie Smith gibi tanınmış yazarların kitaplarının yanında göze çarpan bazı ‘ilk’ kitaplar da var. Amerika’dan Emily Fridlund’un History of Wolves adlı yapıtı da bu ilk kitaplar arasında.

Bunlarla birlikte Pulitzer ve Amerikan Ulusal Kitap Ödülü sahibi Colson Whitehead, önümüzdeki aylarda Siren Yayınları tarafından Türkçede yayınlanması beklenen “The Underground Railroad” adlı yapıtıyla listenin dikkat çeken yazarlarından.

Uzun listenin açıklanması ilgiyi üzerine çeken ödülün Seçici Kurul Başkanı Barones Lola Young’ın açıklamaları arasında bulunan dikkat çekici şu ifadeler ne denli titiz davranıldığını da göstermiş oluyor; “Uzun liste, sadece dil ve edebî tarz olarak değil, protagonistlerinin kültürü, yaşı ve cinsiyeti bakımından da geniş bir yelpaze sergiliyor. Buna rağmen, tüm romanlar arasında ortak bir ruh olduğunu bulduk.”

Şimdi sıra 13 Eylül’de açıklanacak olan altı kitaplık kısa listede. Ödülü kazanan kitap ise 17 Ekim’de açıklanacak. Ödülün prestiji daha kazanan açıklanmadan bile etkisi göstermeye başlamış durumda. Bunu yanı sıra ödülün bu denli duyulmuş ve itibar görmesini sağlamış bir diğer etmen ise kazananın ayrıca 50 bin sterlin değerindeki para ödülünü de kazanacak olmasıdır.

İşte Karşınızda son günlerin en çok konuşulan Man Booker 2017 uzun listesi:
4321, Paul Auster
Days Without End, Sebastian Barry
History of Wolves, Emily Fridlund
Exit West, Mohsin Hamid
Solar Bones, Mike McCormack
Reservoir 13, Jon McGregor
Elmet, Fiona Mozley
The Ministry of Utmost Happiness, Arundhati Roy
Lincoln in the Bardo, George Saunders
Home Fire, Kamila Shamsie
Autumn, Ali Smith
Swing Time, Zadie Smith
The Underground Railroad, Colson Whitehead

Kaynak:
http://themanbookerprize.com/news/man-booker-prize-2017-longlist-announced

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin