Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nden Görkemli Açılış!

Uluslararası Bodrum Bale Festivalinden Görkemli Açılış

Eğer bugün, dünyada bir ruh kılavuzu, Hintlilerin dediği gibi bir guru, Aynaroz papazlarının dediği gibi bir yeronda seçmem gerekseydi, kesinlikle Zorba’yı seçerdim.

Nikos Kazancakis

 

Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin 15.’si dünya edebiyatının kült eseri Nikos Kazancakis’in Zorba eserinin uyarlaması ile açılışını gerçekleştirdi.

Başyapıt olarak nitelendirebileceğimiz Zorba, Nobel Edebiyat Ödülü’nde Albert Camus ile yarışmış ancak bir puanla ödülü Camus’e kaptırmıştır.

Camus, adeta bu ödüle sevinememiş hatta ‘Nobel, benden çok onun hakkıydı,’ demiştir.

Kitapta da geçen ve bir aforizma güzelliğindeki ‘Hiçbir şey ummuyorum, hiçbir şeyden korkmuyorum, özgürüm.’ cümlesi Aleksi Zorba sayesinde ‘kendi benliğini’ bulan Nikos Kazancakis’in mezar taşında da yazmaktadır.

Uluslararası Bodrum Bale Festivalinden Görkemli AçılışGösteride 30 dansçı sahne alarak Zorba’nın hayat felsefesini İtalyan koreograf Lorca Massine yorumuyla sanatseverle sundu. İki perdeden oluşan eser büyük beğeni topladı.

Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla gerçekleşen festival, 24 Temmuz’daki açılışının ardından 12 Ağustos’a kadar yoğun bir programla sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Festival programı için http://www.bodrumballetfestival.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin