Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 5 yaşında!

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 5 yaşında

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 5 yaşında. Bugün başlayacak olan festivalde Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örnekleri sinemaseverlerle buluşacak.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkısıyla düzenleniyor. Bu yıl 5. si düzenlenen festival bugün başlıyor ve 26 Kasım’a kadar devam edecek. Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini sinemaseverlerle buluşturacak.

Onur konuğu: Béla Tarr

Festivalin bu seneki onur konuğu, Macar sinemacı Béla Tarr olacak. “Családi tüzfészek / Family Nest”ten başlayarak “Kárhozat / Damnation”, birçok sahnesini gerçek zamanlı çektiği, yedi buçuk saat süren “Sátántangó”, “A londoni férfi / The Man from London” ve sinemaya veda filmi “A torinoi lo / The Turin Horse” gibi eserler üretmiş sinemacı, yapıtlarında hiçlik, var oluş, yok oluş temalarını işleyen önemli yönetmenler arasında yer alıyor.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 5 yaşındaFestivalin bir diğer önemli konuğu, “Lost”, “Prison Break”, “Miami Vice”, “Fringe” gibi pek çok kült dizinin yönetmeni Bobby Roth olacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın GENÇDES Projesi (Gençlerin kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını artırmayı amaçlayan üretilecek eser ve projelerin hayata geçirebilmesini sağlayacak destekleme programı) desteğiyle Türkiye’ye gelecek olan Roth, festival kapsamında sinemaseverlere özel bir sinema dersi verecek.

Başvuruların bogazicifilmfestivali.com’dan yapıldığı sinema dersine katılanlara ayrıca, Bobby Roth’un 10 bölümden oluşan “A Director Prepares: Bobby Roth’s Masterclass” adlı eğitim serisi de hediye edilecek.

Açılış filmi: Suburbicon

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde senaryosunu Coen kardeşlerin yazdığı ve George Clooney’nin yönettiği “Suburbicon”, festivalin açılış filmi olarak Türkiye’de ilk kez gösterilecek. Matt Damon ve Julianne Moore’un başrolünü paylaştığı film, 1950’lerde geçiyor ve karanlık olduğu kadar eğlenceli bir banliyö kabusunu anlatıyor.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 5 yaşındaFestivalde Uzun Metraj Film Yarışması düzenleniyor

İran sinemasının uluslararası alanda tanınan yönetmenlerinden Majid Majidi’nin son filmi “Beyond The Clouds”, Türkiye’de ilk kez bu festivalde sinemaseverlerle buluşacak. Filmin İstanbul’daki gösterimine Majid Majidi, filmin müziklerini yapan Oscar ödüllü besteci AR Rahman ve Hindistan sinemasının en önemli yapımcılarından Vibha Chopra da katılacak.
Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda jürinin karşısına çıkacak bu film, dünya galasını Londra Film Festivali’nde yapmış ve eleştirmenlerden övgüler toplamıştı. Majidi’nin ilk kez Hindistan’da çektiği bu film, Shahid Kapoor’un kardeşi Ishan Khatter ile Malvika Mohanan’ın performanslarıyla öne çıkıyor ve iki kardeş arasındaki adalet hikayesi işleniyor.

Festivalde Mısırlı yönetmen Amr Salam’ın filmi “Sheikh Jackson” da festivalde gösterilecek ve aynı zamanda yarışmaya da katılıyor.

“Asmaa” (2011) ve “French Excuse My” (2014) gibi ödüllü filmleriyle tanınan Mısırlı yönetmen Amr Salama’nın ilk kez Toronto Film Festivali’nde gösterilen filmi, 2009’da, hayranı olduğu Michael Jackson’ın ölümünün haberiyle sarsılan bir imamın trajikomik hikayesini anlatıyor. Mısır’ın Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı da olan “Sheikh Jackson” Türkiye galasını festivalde yapacak.

Büyük Ödül için 10 film yarışıyor!

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ayrıca, Parviz Shahbazi’nin “Malaria”; Thierry de Peretti’nin “A Violent Life”, George Ovashvili’nin “Khibula”, Andrea Magnani’nin “Easy”; Davi Pretto’nun “Rifle”; Bakyt Mukul ve Dastan Zhapar ikilisinin “A Father’s Will”, Cristi Iftime’nin “Marita” ve Ivan Bolotnikov’un “Kharms”, adlı filmleri de yarışacak.

Jüri başkanlığını Saraybosnalı yönetmen Aida Begic’in üstleneceği yarışmada bir film 50.000 TL değerindeki büyük ödüle sahip olacak. Erkek oyuncu, kadın oyuncu, senaryo, sinematografi ve kurgu dallarında ise, toplamda 100.000 TL’yi aşkın para ödülü verilecek.

Bu yıl 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olan festivalin gösterimleri Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Festivalin biletleri ise mobilet.com’da satışa sunuluyor.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin