Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor!

Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor

İstanbul’da Sessizlik Zamanı: Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor!

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nin bu yılki teması, insanlığın en eski sanatsal dışavurumlarından biri: “Dans”

Kino İstanbul tarafından organize edilen 4. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, 14-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Etkinliğe Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Soho House İstanbul ve bu yıl ilk kez bomontiada ALT ev sahipliği yapacak.

Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri BaşlıyorAfişinde sinemanın doğuşuna ilham olan dansçı Loie Fullera yer vererek sanatçıya saygı duruşunda bulunan festival, dünyanın farklı yerlerinden -birçok arşivden- seçilerek restore edilen filmleri seyirciyle canlı müzik eşliğinde buluşturacak. Yirmi yıldan uzun süredir sessiz sinema festivallerine müziğiyle eşlik eden Alman piyanist John Sweeny festivalin bu yıl heyecanla beklenen isimlerinden.

Festivalin bu yılki yıldızı ise yaşadığı aşklar ve özel hayatıyla kendi döneminde büyük yankılar uyandıran Pola Negri. Polonya asıllı Hollywood yıldızını festivalde Bestia (1917), Mania (1918) ve İspanyol Dansçı (1923) olmak üzere tam üç farklı filmde izleyeceğiz.

Sessiz sinema denilince akla elbette ki gülmeye en çok ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde komedi filmlerinin en önemli isimleri Charlie Chaplin ve Buster Keaton geliyor. Bu yıl festival Buster Keaton Seçkisi’nde sürükleyici ve mizah dolu komedi filmlerini göstermekle beraber Charlie Chaplin’e ait sürpriz bir kısa filme yer veriyor.

Festivalin merakla beklenen gösterimlerinden biri de Osmanlı İmparatorluğu’na Ait Görüntüler. Bu tarihsel ilginç görüntü seçkisi; Edirne’nin 1913 yılında Bulgaristan ordusu tarafından kuşatılması, Sırbistan Kralı Peter’in 1910 yılında İstanbul ziyareti ve Sultan Mehmet Reşat’ın Üsküdar’daki görüntüleri gibi tarihin farklı anlarını barındırıyor.

Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri BaşlıyorEtkinlikte film gösterimlerinin yanı sıra aynı zamanda yerli ve yabancı akademisyenler, araştırmacılar ve küratörler tarafından her filme özel sunumlar gerçekleştirilecek. Konuklar bu sunumlarda filmlere, filmlerin restorasyon süreçlerine ve onların tarihsel bağlamlarına dair bilgiler verecek.

Cinetica di Bologna ve Hollanda’nın sinema müzesi EYE Filmmuseum’un kurumsal ortaklığında ve T.C. Kültür Bakanlığı, Goethe Instute İstanbul, Polonya Başkonsolosluğu, İtalyan Kültür Merkezi, İsviçre Başkonsolosluğu, Cinémathéque Française ve Filmoteka Narodawa’nın desteğiyle gerçekleşecek.

Festival, birçok yan etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Jay Weissberg, Soho House İstanbul’da “Sessiz Sinema ve Dans” adlı konuşmasında dansın bitmek bilmeyen serüveninden bahsedecek. Hollandalı küratör Inez Piso Akbank Sanat Merkezi’nde “Sessiz Dans, Dile Bir Alternatif Olarak Dans” adlı workshop düzenleyecek. Canan Balan da “Sessiz Sinema ve Meditasyon” adlı atölyesinde perdede gördüklerimiz ve meditasyonun etkileşimi hakkında bilincin derinliklerine ve inceliklerine doğru bir yolculuk yapacak.

Bu keyifli etkinliğe dair daha detaylı bilgi ve gösterimde yer alan diğer filmler için www.sessizsinemagunleri.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin