Yusuf Atılgan Kitaplarının Yeniden Basımları Okurla Buluşuyor!

Yusuf Atılgan Kitaplarının Yeniden Basımları Okurla Buluşuyor

“Bence insanın adı onunla en az ilgili olan yanıdır. Doğar, doğmaz o bilmeden başkaları veriyor. Ama yapışıp kalıyor ona. Onsuz olamıyor.”

Yusuf Atılgan, Aylak Adam

Anayurt Oteli, Aylak Adam gibi klasikleşmiş romanlarının yanında Bütün Öyküleri, Canistan ve Ekmek Elden Süt Memeden gibi kitaplarıyla tanıdığımız Yusuf Atılgan’ın tüm kitapları yeni baskıları ve kapaklarıyla Can Yayınları etiketiyle yeniden yayımlandı.

Yusuf Atılgan Kitaplarının Yeniden Basımları Okurla Buluşuyor İlk gençlik yıllarında yazdığı öykülerle Tercüman gazetesi tarafından düzenlenen yarışmada ödül alan Yusuf Atılgan, daha sonra öykülerini çeşitli edebiyat dergilerine göndererek yayımlatmış, edebiyat alanında ilerlemeye devam etmişti. Çıkardığı tek öykü kitabı Bodur Minareden Öte, 1960’lı yıllarda okurla buluşmuş, daha sonra bütün öyküleri ilk kez 1992 yılında Eylemci adı altında toplanarak basılmıştı. Eylemcideki öyküleriyle Ekmek Elden Süt Memeden adlı kitabındaki çocuk öyküleri bir araya getirilerek daha sonra Bütün Öyküleri adı altında tekrar yayımlandı.

Yusuf Atılgan Kitaplarının Yeniden Basımları Okurla BuluşuyorTüm dünyada konu edilen kentli aylak insanın sorunlarına değinen, gördüğü sorunlarla başa çıkmaya çalışan kentli aylak bir adamı anlatan ve edebiyatımızın klasikleşmiş kitaplarından biri haline gelen Aylak Adam, dikkat çektiği sorunlarla güncelliğini korumaya devam ediyor.

Yusuf Atılgan Kitaplarının Yeniden Basımları Okurla BuluşuyorAynı şekilde Zebercet ile akıllarımıza kazınan unutulmaz roman Anayurt Oteli, sinemaya da konuk olmuş okurunu etkileyen kitaplardan biri.  Bir memleket portresi olmasının yanında insanın karakter ve düşüncelerine de ince bir bakış.

Ceren’e Masal ve Korkut’a Masal isimli iki masaldan oluşan Ekmek Elden Süt Memeden kitabı da ilk kez 1970 yılında kaleme alınmış ve 1981 yılında okuyucularıyla buluşmuştu.

Yusuf Atılgan Kitaplarının Yeniden Basımları Okurla BuluşuyorEserleriyle edebiyatımızda sağlam bir yer edinen, güçlü gözlemlere dayanan eserlerinde sağlam bir dil kullanan Yusuf Atılgan’ın aramızdan ayrılışının yirmi sekizinci yılında tüm kitapları tekrar okurlarla buluşuyor ve gelecekte de buluşmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz!

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin