Roman Kahramanları 21. Sayı

Roman Kahramanları 21. SayıRoman Kahramanları’nın 5. yılını geride bırakıyoruz. Bu sayımızla birlikte 6. yaşımıza adım atıyoruz. Başlangıçta, şaşırtıcı ve çoklarınca önü açık olmayan olmayan bir projeydi, Roman Kahramanları. Geçen zaman gösterdi ki edebiyat okurunun böyle bir dergiye şiddetle gereksinimi vardır. Yalnızca roman okurları değil; akademisyenler, yazarlar, edebiyat fakülteleri öğrencileri, öğretmenler ve araştırmacılar için de aranan bir dergi konumuna geldi, Roman Kahramanları. Bu sorumlulukla, dergiyi daha da geliştirerek, çeşitlendirerek sürdürmek istiyoruz.

Dergimiz elinize ulaştığında, Dünya Roman Kahramanları Günü de çeşitli kentlerde, türlü etkinliklerle kutlanmış olacak.
Böyle bir günü, dünya edebiyat literatürüne katmış olmaktan mutluluk duymaktayız. Gelecek yıllarda daha yaygın etkinlikler düzenlemeyi umuyoruz.

Bu sayımızda Japon edebiyatına büyüteç tutuyoruz. Ali Volkan Erdemir’in editörlüğünde oluşturulan “Japon Roman Kahramanları” dosyası, bu uzak ülkenin yalnızca edebiyatını değil, aynı zamanda sosyal, kültürel yaşamını da yakınımıza getiriyor. Dosyayı okudukça ayırt edilebileceği gibi, Japon romancılar, ülke gerçeklerini olaylar ve kahramanlarla yapıtlarına taşıyorlar. Bir halkı önce edebiyatından tanımaya başlamak gerekir, düşüncesini doğrulayan bir çalışma oldu, Japon Roman Kahramanları.

“İzmirli Roman Kahramanları”, edebiyatın kentlerle bütünleşmiş roman kahramanlarına bakışımızın ilk dosyasıdır. Kentlerin yaşamından süzülmüş roman kahramanları, bugüne değin bütüncül bir bakışla pek de işlenmedi ne yazık ki. Tek tek yazılar, makaleler, toplu bir bakışın yerini tutamadığı için, kentlerimizi ve orada soluk alıp veren kahramanları birer dosya haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu, edebiyatımızın şehirlerin caddelerinde, sokaklarında , meydanlarında var oluşunu irdelemek kadar; şehirlerin edebiyata ne kattığını da ortaya koyacak bir çalışma. İlk bölümü, Semiramis Yağcıoğlu’nun editörlüğünde hazırlanan İzmir’e ayırdık. Ege kültürünün odağındaki İzmir’de yetişmiş yazar da çoktur. Her biri, yapıtlarında, doğup büyüdükleri kente yer vermeyi ihmal etmemişlerdir. Yazar ve şehir arasındaki etkileşimin de okurlarımızın dikkatinden kaçmayacağını biliyoruz.

Gazeteci ve yazar kavramı, Türkiye’de, modern edebiyatın doğuşuyla da ilgilidir. İlk roman yazarlarının, gazetecilik de yapıyor olmaları, yapıtların çoğunun gazetelerde tefrika edilmiş olması, bu iki kavramı iç içe düşündürmektedir çoğu zaman. Sonraki yıllarda da edebiyatçıların gazetecilik mesleğine yöneldiklerini ya da bunun tam tersi, gazetecilerin yazar olmaya yöneldiklerini görüyoruz. Bu da ayrı dosya konusu belki; ancak bu sayımızda, kahramanının kendisi gazeteci olan romanları konu alan bir dosyaya yer verdik. Dosyanın editörlüğünü Adnan Gerger yaptı.

Yazarlıkla gazetecilik kavramını düşününce; aklımıza ilk gelen adlardan biri elbette Namık Kemal’dir. Çağdaş edebiyatımızın temellerini atanlardan biri olan Namık Kemal’i de bu sayımızda dosya konusu yaptık. Gökhan Reyhanoğulları ve İsmail Kekeç’in editörlüğünde hazırlanan bu dosyada, Namık Kemal’in kahramanlarına, dolayısıyla o dönemin toplumuna, değer yargılarına bakıyoruz.

“Okuma Grupları”, sessiz ama derinden akan bir ırmağa benzetilebilir. Okuma, elbette ki bireyseldir, kişinin düşgücünde, zihin dünyasında karşılığını bulur. Ancak; her roman, aynı zamanda irdelenmeye, tartışılmaya, eleştirilmeye muhtaçtır. Okuma grupları da bunu yapıyorlar. Türkiye’de çok sayıdaki okuma grupları içinde, en etkinlerinden olduğunu bildiğimiz “Ekin Yazın Dostları”nın üç kümesinin çalışmalarını “Okuma Gruplarından” dosyası adıyla paylaşıyoruz. İlkiz Kucur Taşdelen’in koordinatörlüğünü yaptığı bu dosya, bundan böyle her sayımızda yer alacak. Bu bölümümüzün, Türkiye’deki bütün okuma gruplarına açık olduğunu, etkinliklerini sayfalarımızdan paylaşabileceklerini de vurgulamak isteriz.

Yeni sayımızda buluşmak dileğiyle…

İÇİNDEKİLER

Japon Roman Kahramanları
Editörden / Ali Volkan Erdemir
Masako: Dünyaya Savaş Açan Bir Kadın / Arzu Yücel
Öz Gerçekleştirme Kaygısı / Ali Volkan Erdemir
Murakami ve Koşmasaydım Yazamazdım / İ. Banu Doğan
Go Ustası Meijin / Başak Koca Özer
Gelenek ve Modernlik Arasında Bir Roman Kahramanı / Esin Esen
Hekim Gözüyle Mahkûm Kayığı: Takase-Bune / Özlem Temel Köksoy
Osamu Tezuka’nın Raskolnikov’u / Sabri Gürses
Sessizliğin Dili / Sofya Kurban
Yemek, Para ve Kılıç / Tsuyoshi Sugiyama

İzmirli Roman Kahramanları
Sunuş / Semiramis Yağcıoğlu
İşgal Günlerinde İzmir: “İstiklâl Harbi Romanı” Halas / Bahanur Garan
Güzel İzmir’in Güzel ve Cesur Kızları / Erol Göksen
Denizin Çağrısı’nda Gizemli Varoluş / Hülya Soyşekerci
1950’lerin İzmir’inden Bir Kesit: Rızabey Aileevi / Raşel Rakella Asal
İzmir’in Miskinler Tekkesi / Hayri K. Yetik
Yangın Kulesinden İzmir’e Bakmak / Altay Ömer Erdoğan
Tütün Mevsiminde İzmir Yolunda Necati Cumalı’nın Ege Üçlemesi / Yakup Çelik
İzmir Bizim İçin Bitmez Bir Gül Mevsimidir / Semiramis Yağcıoğlu
Fena Halde İzmir / Şirvan Erciyes
Bizi Bekleme Keros / Aslı E. Perker

Gazeteci Roman Kahramanları
Kayıp Kuşak, İtalya, İspanya / Sevin Okyay
Romandaki Gazeteciler-İki Roman İki Gazeteci / Ahmet Bülent Erişti
Sen Nasıl Bir Karaktersin Nevra? / Gani Türk
Gazeteci Leyla’nın Romanı “Faili Meçhul Öfke” / Zafer Demir
Anlatı ve Sır: Pornografik Cinayetlerden Kaçış! / Haşim Hüsrevşahi
Uzun Eklentili Kimlik Kartları / Emir Celali
“Kurtlar Sofrası”nda Gazetecilik Algısı ve Gazeteci Roman Kahramanları / S. Özher Koç
Esrar-ı Cinayat / Sezen Lermi
İdeali Olan Bir Gazeteci: Ferhat Gürz / Emre İlkay Aytekin
Bir Anti-kahraman: Hızlı Gazeteci / İzel Rozental

Okuma Gruplarından
Sunuş / İlkiz Kucur Taşdelen
Ekin Yazın Dostları’nın İstanbul 1. Öbeği / Muazzez İlmiye Çığ ve Gılgameş
Ekin Yazın Dostları Ankara 1. Öbeği / Sheakespeare’i Konuştuk
Ekin Yazın Dostları Marmaris Öbeği

Halkların Fıkra Kahramanları 7
Eski Yunanların Fıkra Kahramanı Diyojen / Mustafa Duman
Nizamüddin Dârâ: İnsan Zamansızdır / İbrahim Dizman

web satış

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin