Roman Kahramanları 2. Sayı

Roman Kahramanları 2. Sayıİhtiyaca Yanıt Vermek…

İlk sayımızda gördüğümüz ilgi bize şunu gösterdi, demek bir ihtiyaca yanıt verdik. İnsanlar edebiyat dergilerine ilgi duymuyor deyip işin içinden çıkmak, bir yanılgıymış meğer. Görünen o ki, edebiyat okuru sanıldığından daha fazla ve daha ilgili. Yeni, farklı, yaratıcı, umut veren işler karşısında da son derece heyecanlı, coşkulu.

Roman Kahramanları’nın ilk sayısının edebiyat okurları ve dünyasında yankılanan sesi umduğumuzdan da yüksek bir düzeyde yanıt aldı. Bu yanıt, yaptığımız işe olan inancımızı ve güvenimizi pekiştirmekten öte, kendimize gelmemizi ve işin ciddiyetini kavramamızı sağladı. Beklentinin yüksekliği, çıtayı asla düşürmemek, aksine her sayıda daha da iyisini yapabilmek sorumluluğuyla karşı karşıya olduğumuzu bize gösterdi.

Peki nasıl olacak bu? Bir dergi çıkarmak için üç beş kişinin yoğun emeğinin yeterli olduğunu, bu işe bulaşmış herkes bilir.
Ama nitelikli ve her sayıda daha da nitelikli bir dergi çıkarmak için bu yeterli midir? Değil elbette. Bunun için ne gerekir o halde? Dergiye aklıyla, bilgisiyle, birikimiyle, yaratıcılığıyla emek verenleri çoğaltmak, böylece derginin güçlü bir birikime yaslanmasını sağlamak. İşte bizim dergimizin “üç beş kişisine” düşen, o birikimi harekete geçirmek.

Bu sayımızda göreceğiniz okur mektupları, dosya sayfalarına yazı yazan değerli akademisyenler ve yazarlar, serbest bölüme roman kahramanları üzerine deneme ve inceleme yazılarıyla katkıda bulunan tanıdık tanımadık tüm isimler, sözünü ettiğimiz bu birikimin bu sayıya yansıyan imzaları. Ama yalnızca bu da değil. Nisan sayısının hazırlık sürecinde danıştığımız, fikirlerini aldığımız yayın dünyasından isimler, köşelerinden bizlere fikirleriyle katkıda bulunan gazete yazarları, eposta aracılığıyla bize ulaşan, eleştiri ve önerilerde bulunan okurlarımız ve daha pek çokları… İşte biz, bu birikime sırtımızı dönmektense, ona yaslanmayı hedefliyoruz. Çünkü biliyoruz ki, ancak bu şekilde “ihtiyaca yanıt olabiliriz”.

Hiç tevazu göstermeden söyleyelim, Roman Kahramanları’nın çıkışı gösterdi ki, edebiyat dünyamızın böylesi bir yeniliğe, canlanmaya ihtiyacı varmış.

Hiç kibirlenmeden söyleyelim, bu ihtiyaca uzun soluklu yanıt olabilmek için Roman Kahramanları’nın da, okuruyla, yazarıyla, eleştirmeniyle, akademisyeniyle, yayıncısıyla Türkiye’nin tüm birikimiyle buluşmaya ihtiyacı var.

Hayalimiz derginin bu ortak birikimin bir ürünü olarak soluk alıp vermeye devam etmesi. Her sayıda daha da gelişerek yol alması. Bu yolculukta bize eşlik etmek isteyenlere şimdiden teşekkürler… 

İÇİNDEKİLER

Dirmit / Sevgili Arsız Ölüm / Latife Tekin
Cinli Kız Dirmit’ten Latife Tekin’e / Seyit Battal Uğurlu
Mırıltı Gezegeni / Pelin Özer
Şehrin Ağzı / Sema Aslan
Latife Tekin’le Söyleşi / Sema Aslan

Emma Bovary / Madam Bovary / Gustav Flobert
Bir Tutunamayanın Kara Yazgısı (Emma Bovary) / Tarık Özcan
Madam Bovary: Düşler Gezegeninden Hades’e Trajik bir yaşam öyküsü / Gülcan Ak Tatar
Bayan Bovary Yalnızca Bir Anlatı Kişisi Midir? / Yıldırım B. Doğan
Romanlardaki Aşkı Arayan İki Roman Kahramanı: Emma ve Bihter / Yrd. Doç. Dr. Ayfer Yılmaz
Emma’ya Mektup / Ayşe Başçı

Kenan / Birgün Tek Başına / Vedat Türkali
Bir Gün Tek Başına Romanında Kenan Nerede Durmaktadır? / Mediha Göbenli
Bir Gün Tek Başına’nın Kenan’ını Nasıl Bilirsiniz? / Emin Karaca
Merhumu nasıl bilirdiniz? / Sebahat Altıparmakoğlu
Kenan Karakterinin Kişiliğinde Yenileşme Bağlamı / Müslüm Çelik

Momo / Momo / Michael Ende
Momo’nun Hikmeti Nedir / Aslı Uluşahin
Momo ve ben… En başta ikimiz de çocuktuk / Burcu Aktaş
Momo’nun Ardından / Özge Calafato

Adalet Ağaoğlu’yla Söyleşi / Roman Kahramanı Yaratmak / Söyleşi: Elif Dastarlı

Serbest Yazılar
Kahramanım Platero / Haydar Ergülen
Çocukluk Günlerimden İki Roman / Afşar Timuçin
“Gece”nin Kahramanı / Öner Ciravoğlu
Yaralı Zaman’ın Kahramanı Kim? / Gültekin Emre
Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı Andronikos Neden Kaçtı? / Elif Şahin Hamidi Gelenekle Modernlik Arasında Kalmış Bir Aşkın Kadın Kahramanı: Münire / Ensar Yılmaz

İlk Karşılama / Henüz yayımlanmamış romanlardan bölümler

İstanbul Hatırası’ndan / Ahmet Ümit

Aşk ve Ölüm Tabirleri’nden Mecnun Tosbağa / İbrahim Yıldırım

web satış

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin