21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin Ana Programı Belli Oldu!

21 İstanbul Tiyatro Festivalinin Ana Programı Belli Oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği ve sponsorluğunu Koç Holding’in Enerji Grubu Şirketleri olan Opet, Aygaz ve Tüpraş’ın üstlendiği 21. İstanbul Tiyatro Festivali’nin ana programı belli oldu.

İlk defa 1989 yılında düzenlenen festival, bu yıl 13-26 Kasım tarihleri arasında birbirinden renkli ve zengin programıyla tiyatroseverlerle bir araya gelecek.

21 İstanbul Tiyatro Festivalinin Ana Programı Belli OlduYerli ve yabancı tiyatro, dans ve performans etkinliklerinin yer aldığı festival, uluslararası bir nitelik taşıyor. 2002 yılından beri iki yılda bir mayıs ayında düzenlenen festival bu yıl, yıllık seyrine geri dönüyor. İki hafta boyunca klasik ve çağdaş yorumlarıyla ulusal ve uluslararası performansları seyircileriyle buluşturuyor.

Yurt dışından 6, Türkiye’den 13 farklı dans ve tiyatro topluluğunun hazırladığı 55 gösteriyle 21. İstanbul Tiyatro Festivali, çeşitli söyleşilere, okuma tiyatrosuna,  atölye çalışmalarına, kitap tanıtımlarına, film gösterimlerine ve ustalık sınıfları gibi etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

21 İstanbul Tiyatro Festivalinin Ana Programı Belli OlduFestivalde yer alacak uluslararası konukların bir kısmı şu şekilde:

Shakespeare’ın en önemli eserlerinden biri olan “III.Richard” yeni yorumları ve yönetmenliğiyle çağdaş tiyatronun en önemli isimlerinden olan Thomas Ostermier aracılığıyla sahnelenecek. 18. Tiyatro Festivali’nde Hamlet rolüyle seyircilerin beğenisini kazanan Lars Eidinger yeniden seyircilerle buluşmaya hazır. Aynı şekilde Attis Tiyatrosu yedi yıl aradan sonra “Bir Daha” ile yeniden seyircilerinin karşısına çıkarken kuralların dışına çıkan koreografileriyle tanınan ve bu yıl verilecek Onur Ödülü’nün de sahibi olan Fransız koreograf Angelin Preljojac da bu yıl festivalde yer alan isimler arasında.

21 İstanbul Tiyatro Festivalinin Ana Programı Belli OlduFestivalde yer alacak yerli konukların bir kısmı ise şöyle:

Festivalde Türkiye’den 13 yapım yer alacak. Festivalde yer alacak ilk oyun ise çağdaş yorumlarıyla tanınan yönetmen Serdar Biliş’in yorumu ile Çehov klasiklerinden “Martı” güçlü oyuncu kadrosuyla Pürtelaş Tiyatro Prodüksiyon’u aracılığıyla sahnede yerini alacak. Herman Koch’un aynı isimli romanından uyarlanan “Akşam Yemeği” isimli oyun Semaver Kumpanya’dan yönetmen Volkan M. Sarıöz’ün rejisiyle seyircilerle buluşacak. Kemal Aydoğan yönetmenliğinde “Fırtına” da sahnelenecek oyunlar arasında yerini alıyor.

Festivalde ayrıca Genco Erkal’ın yönettiği ve çağın en büyük sorunlarından birine değinen Göçmenleeer, DasDas prodüksiyonuyla Ahmet Mümtaz Taylan yönetmenliğiyle Uyarca, yeni nesil tiyatronun başarılı isimlerinden Mirza Metin tarafından tasarlanan ve onun tarafından yönetilen Şermola Performans yapımıyla Panopticon da sahnede seyircilerle buluşacak eserler arasında.

21 İstanbul Tiyatro Festivalinin Ana Programı Belli OlduKoreografisi ve konsepti kendisine ait olan çağdaş dans sanatçısı olan Canan Yücel Pekiçten,  “All About The Heart” isimli performansıyla üç farklı operaya konuk olmuş üç ayrı kadın karakteri konu alıyor ve yeni yorumuyla seyircilerle buluşturuyor. Çalışmalarında beden, ses ve ritim unsurlarını ön plana çıkaran çağdaş dans ikilisi Taldins ise ilk Rus fütürist operası olan Güneşin Zaptı’nı kendi yorumlarıyla tekrar sahneliyor.

Birbirinden farklı etkinlikleri ve dolu dolu programıyla 21. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl da seyircilerini ve sevenlerini bekliyor.

Program hakkında arşive ve detaylı bilgiye http://tiyatro.iksv.org/tr/arsiv/haberarsivi/p/1/1570 sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bol tiyatro ve sanat dolu günler!

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin