Aslı Erdoğan’a 2018 Simone de Beauvoir Kadın Hakları Ödülü!

Aslı Erdoğana 2018 Simone de Beauvoir Kadın Hakları Ödülü

“Dimdik dururuz ayakta, yan yana, güçlü, birbirimize bakmadan, dokunmadan. Beraberce aynı uyumlu dansı tekrarlarız sürekli.”
Mucizevi Mandarin

Dünya literatüründe “Türkiye’de özgürlüğün ikonu” olarak anılan ve “savaşını sözcükler aracılığıyla veren” yazar Aslı Erdoğan, 2018 Simone de Beauvoir Kadın Hakları Ödülü’ne  layık görüldü.

Genel yayın yönetmeni Alice Schwarzer’in ödülün seçici jüri üyeleri arasında yer aldığı, Almanya’nın ünlü feminist dergisi Emma’nın haberinde Simone de Beauvoir Kadın Hakları Ödülü’nün bu yıl Aslı Erdoğan’a verileceği bildirildi.

1908-1986 yılları arasında yaşamış olan Fransız filozof, feminist ve yazar Simone de Beauvoir adına verilen Kadın Hakları Ödülleri 2008 yılında Julia Kristeva tarafından başlatıldı ve o zamandan beri her yıl “cesareti ve düşünceleri ile örnek teşkil eden, dikkate değer kadınlara” takdim edildi.

Aslı Erdoğan, 5 bin Euro değerindeki bu ödülü Beauvoir’ın doğum gününün ertesi gününde yani 10 Ocak’ta Paris’te alacak.

Çok yakın bir geçmişe dönüp baktığımız zaman Lire dergisi tarafından “Geleceğin 50 Yazarı” arasında gösterilen yazar Aslı Erdoğan’ın dünya çapında pek çok ödüle layık görüldüğünü hatırlayabiliriz. Yazar, pasaportunun kendisine teslim edilmesinin ardından eylül ayında Erich-Maria-Remarque Barış Ödülü’ne ve ekim ayında Leipzig Medya Özgürlüğü Ödülü’nü almıştı. Daha önce de “düşünce özgürlüğüne yönelik mücadelesi” nedeniyle Theodor Heuss Madalyası, Amsterdam’daki Avrupa Kültür Vakfı tarafından Prenses Margriet Kültür Ödülü, Stuttgart Barış Ödülü ve Avusturya’nın 2016 yılındaki Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü verilmişti.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin