Kral Mezarlarında Hedef Kalıcı Liste!

Kral Mezarlarında Hedef Kalıcı Liste

Keşişler, krallar, bir dönem Selçuklu, uzun dönem Osmanlı, çok daha uzun dönem Roma! İki bin yıllık geçmiş, yüzlerce yıldır yaşayan bir şehir.

Helenistik Dönem’in Karadeniz’deki güney devletlerinden biri olan Pontus Krallığı’ndan kalma, Harşena Dağı’ndaki kalker kayalara oyularak yapılan “Kral Mezarları” Unesco dünya mirası olma yolunda!

İÖ.333’den İÖ.26’ a kadar Pontus Krallığı’nın başkentliğini yapmış olan ve kültür dünyamız açısından büyük hazineler taşıyan Amasya, Harşena Dağı ve dağın güney yamaçlarında bulunan mezarlar 2015 yılında Unesco tarafından dünya mirası geçici listesine alınmıştı.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla mezarların öneminin kavranarak korunmasını ve dünya mirası olarak kabul edilmesini istediklerini dile getiren Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, alan yönetimi çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla yürütülmekte olduğundan bahsetti. Planlamalara göre de 2020 yılına kadar Türkiye’nin adayı olarak Amasya Kral Mezarları’nın öne çıkarılması sağlanmaya çalışılıyor.

Kral Mezarlarında Hedef Kalıcı ListeYeşilırmak Vadisi boyunca, bilindiği kadarıyla toplamda 21 adet olan mezarlar günümüzde maalesef birkaç tane kalmış durumda. Yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken mezarların içlerinden çok, arkalarına oyulmuş geçitlerin dikkat çekici olduğu söylenir.

Kızlar Sarayı bölgesinde, Kurucu Kral I. Mithridates Ktistes’den I. Pharnakes’e kadar beş krala ait kaya mezarları bulunmaktadır. Anadolu’nun en büyük kaya mezarları arasında bulunan, aynı zamanda dünyada da kaya mezarı geleneğinin seçkin örnekleri arasında gösterilen yapıtların bir dönem Hristiyan keşişler tarafından inzivaya çekilmek için kullanıldıklarını biliyoruz. Öte yandan mağaraların bazı dönemlerde hapishane ve cezalandırma mekânı olarak da kullanıldığına dair kayıtlar mevcuttur.

Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kayıtlarının söylediğine göre 1075’te Amasya’yı fetheden Melik Ahmed Danişmend Gazi, mezarların içindeki Pontus devrinden kalma gömüleri kaldırtmıştır.

Unesco’nun titiz davranacağını umut ederek gelişmeleri sizinle paylaşacağımızı bildirmek isteriz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin