Kürk Mantolu Madonna Tiyatro Sahnesinde!

Kürk Mantolu Madonna Tiyatro Sahnesinde

Sabahattin Ali’nin en çok sevilen, çok okunanlar listesinden yıllardır düşmeyen, İngilizce çevirisi de yapılmış romanı “Kürk Mantolu Madonna” tiyatro oyunu olarak seyircilerle buluşacak.

Deneyimli tiyatrocu Engin Alkan romanı tiyatroya uyarladı ve yönetmenliğini de üstlendi. Tiyatroya uyarlanan eserin başrollerinde Tuba Ünsal, Menderes Samancılar, Alper Saldıran ve Sercan Badur yer alıyor. Provaları Beykoz Kundura Fabrikasında yapılan oyun, To Be House Of Produciton’ın yapımcılığında gerçekleştirilecek.

Prömiyerinin ekim ayında Zorlu PSM’de yapılması planlanan oyunda; Maria Puder’i “İsimsiz Yıldız” oyunuyla tiyatro alanında kendini gösteren Tuba Ünsal canlandıracak. Oyunun müzikleri Sezen Aksu imzasını taşıyor. Romanda geçen Maria Puder’in resmedildiği Kürk Mantolu Madonna tablosunda ise çağdaş ressamlarımızdan Ahmet Güneştekin’in imzası bulunacak.

Engin Alkan gelen izleyicileri evlerine mutlu bir şekilde göndereceklerine inandığını söylerken şu cümleleri de ekliyor:

“Kürk Mantolu Madonna geçtiğimiz yüzyılın ilk çeyreğinde geçen bir hikâye olmasına rağmen, bugün hâlâ tüm dünyada güncelliğini koruyan, günümüz insanının karmaşık duygu dünyasını, aile ve özel ilişkilerini en detaylı şekilde tasvirleyen, eskimeyen taptaze bir roman. Bugüne dek sahnelemekte geç bile kalındığına inandığım için ayrı bir özenle yaklaşıyoruz. Bu kadar bekledikten sonra ve üstelik bir de romanın hikâyesine son derece hâkim bir kitle mevcutken, izleyiciyi tiyatroya çekebilecek güçlü bir uyarlama, prodüksiyon ve oyuncu kadrosu gerekiyordu. Öyle de oldu sanırım.”

Zihnimizde ve yüreğimizde resmettiğimiz bu önemli eserle tiyatroda buluşmak için geri sayım başladı. Edebiyatseverler, Maria Puder ve Raif Efendi’nin aşkına bir kez de sahne sanatlarının zenginliğinde tanık olacak.


Habere ilave ve düzeltme:

Hülya Karcı, Öymen Ulusoy, Hüseyin Sorgun da Kürk Mantolu Madonna’yı uyarlayan değerli isimler arasında yer almaktadırlar. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Dramaturji eğitimi alan, daha sonra serbest dramaturg, tiyatro pedagoğu, sinema ve tiyatro alanında yazar ve rejisör olarak çalışmaya başlayan Hülya Karcı tarafından adaptasyonunun yapıldığı ve kendisinin de reji asistanı olarak görev aldığı Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna eseri Berlin Tiyatrom sahnesinde (2004) oyunlaştırılarak seyirci ile buluşmuştur. Söz konusu eserin Berlin’de sahnelenmesinin reji ve yönetmenliğini ise yıllarını tiyatroya adamış değerli oyuncu ve yönetmen Çetin İpekkaya üstlenmiştir. Bu değerli bilgileri bize ulaştıran Sayın Öymen Ulusoy’a teşekkür ederiz. Diğer uyarlama ve adaptasyonların da tiyatro sahnelerinde yer bulmaları ve izleyebilmemiz dileği ile.
Not: İlave ve düzeltiler 24 Ekim 2017 tarihinde yapılmıştır.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin