“Yaşar Kemal Efsanesi” 24. Adana Uluslararası Film Festivali’nde!

Yaşar Kemal Efsanesi 24 Adana Uluslararası Film Festivalinde

“Yaşar Kemal Efsanesi” 24. Adana Uluslararası Film Festivali’nde Dünya Prömiyerini Yapacak!

Yaşar Kemal’in dünyaya gözlerini açmasından başlayıp son nefesine kadar tüm hayatını ve edebi yolculuğunu konu alan ilk uzun metrajlı film “Yaşar Kemal Efsanesi” dünya prömiyerini bu yıl 24. kez düzenlenen Adana Film Festivali’nde yapacak.

Yaşar Kemal ile olan dostluğu uzun yıllara dayanan, oyuncu ve yönetmen Aydın Orak  tarafından çekimleri tamamlanan filmde, Yaşar Kemal’in kendi ağzından hatıraları ve yakın dostlarının onunla ilgili anlatıları yer alıyor.

Yaşar Kemal’in hayatının beyaz perdeye aktarıldığı filmde yazarın hiç yayınlanmamış görüntülerine, yüzlerce saatlik ses kayıtlarına ve sayfalar dolusu dokümanlara yer verildi.

Halil Ergün tarafından seslendirilen filmde, Yaşar Kemal’in yakın dostları Ara Güler, Arif Keskiner, Türkan Şoray, Orhan Pamuk, Aziz Nesin, Zülfü Livaneli ve Atıf Yılmaz gibi isimlerin yazar ile olan anılarından da yararlanıldı. Anlatılarla daha samimi bir hal alan film, Yaşar Kemal’i okuyucularıyla farklı bir platformda bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Filmde Yaşar Kemal’in bestelenmiş şiirleri ünlü isimlerin seslendirmeleriyle yer buluyor. Yaşar Kemal’in memleketi olan ve eserlerinde en iyi anlattığı, en çok yansıttığı şehir olan Adana’da dünya prömiyerini yapacak olan film, bu şekilde daha da anlamlı kılınıyor.

Film 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Adana Uluslararası Film Festivali’nde seyircisiyle buluşacak.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin