Yeni Bir Leonardo Da Vinci Hayat Buluyor!

Yeni Bir Leonardo Da Vinci Hayat Buluyor

Hangisi Leonardo Da Vinci’nin gerçek mesleği?
Ressam?
Filozof?
Mühendis?
Mimar?
Matematikçi?

Biz cevap verelim: Hepsi! Üstelik bunlar onun dahiyane kimliğinin sadece birkaç yönü.

İtalya’da 1452 yılında doğduğunu bildiğimiz Leonardo Da Vinci çağının çok ilerisinde bir filozof, matematikçi, mimar, mühendis, müzisyen, heykeltıraş, jeolog, botanist, yazar ve ressamdır. Hal böyle olunca herkes onun iyi bir eğitimden geçtiğini düşünmektedir. Ancak o, sanıldığının aksine hiçbir zaman okula gitmemiştir.

Günlüklerinde yaşamına dair detaylara ulaştığımız Da Vinci’nin botanist kimliğine dair ipuçlarına ulaşma şansı yakalarız. Doğa onun büyük tutkusudur. Günlüğünde anlattığına göre rüyalarından birinde yırtıcı bir kuş yüzüne konmuştur. Bu rüya onun doğayla ilişkisini şekillendirmiştir. Rüyası onu o kadar etkilemiştir ki kafeste hiçbir hayvanın yaşamasına tahammül edemez.

Yaptığı her işi tutkuyla yerine getirmektedir. Öyle ki resim yapmayı öğrenmesi için Andrea del Verrocchio’a çırak olarak gönderilmesine rağmen, ustası Da Vinci’nin yeteneği karşısında büyük şok yaşamış ve bir daha resim yapmayacağına ant içmiştir.

Detaycıdır Leonardo Da Vinci. En bilindik eseri Mona Lisa tablosunda Mona Lisa’nın dudaklarını tamamlaması ressamın tam on yılını almıştır.

Gökyüzünün mavi olmasını havanın ışığı yaydığını söyleyerek açıklayan ilk kişidir. Onun mucit olarak anılmasını sağlayacak bir başka bilgi de Haliç ve Boğaz’a bir köprü yapma isteğini II.Bayezid’e bir mektupla iletmesinden kaynaklanmaktadır. Hal böyle olunca Da Vinci’nin yaşamını beyaz perdede görmemiz kaçınılmaz olmaktadır.

Oscar ödül törenlerinden görmeye alıştığımız,  Titanic filmiyle dikkatleri üstüne çeken Leonardo Di Caprio, yeni film projesinde Leonardo Da Vinci’ye hayat verecek.

İsminin esin kaynağı Da Vinci’yi canlandırması merakla bekleniyor. Biyografinde yer alan bilgiye göre Leonardo Di Caprio’nun annesi Anne Irmelin, Da Vinci’nin resimlerini incelerken bebeğinin tekme ile tepki vermesi üzerine bebeğine Leonardo ismini vermeye karar verir. Bir anlamda bu film, büyük bir buluşmayı da gerçekleştiriyor.

Yeni Bir Leonardo Da Vinci Hayat BuluyorWalter Isaacson tarafından yazılan “Leonardo Da Vinci” isimli kitaptan uyarlanacak film, Da Vinci’nin hayatını konu alacak. Zamanında yapmak istediği köprü için Osmanlı Devleti’ne mektup göndermiş, anatomi için insan cesetlerini incelemiş, zamanının çok ötesinde düşünerek helikopter tasarımları yapmış, savaş silahları tasarlamış olan Da Vinci’yi canlandırmak çok kolay olmasa gerek.

Şu ana kadar aldığı her rolün hakkını veren ve her filmiyle kendisine yeni hayranlar kazandıran Di Caprio bu rolün altından nasıl kalkacak, bekleyip görelim. Filme dair önümüzdeki günlerde film şirketi tarafından yapılacak açıklamaların ardından daha çok bilgi sahibi olmayı bekleyeduralım, film vizyona girdiğinde en çok konuşulacak filmlerden biri gibi görünüyor.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin