Türk Filmleri Barselona’da!

Barselona Türk Filmleri Festivali

Bu yıl ilk kez düzenlenen Barselona Türk Filmleri Festivali, Ebru Ceylan’ın masterclass’ı ve Nuri Bilge Ceylan’ın sunumuyla gerçekleşen Kış Uykusu filminin gösterimiyle başladı. Festival, 17 Mayıs’a kadar devam edecek.

Barselona Türk Filmleri Festivali; Türk sinemasına Avrupa’da yeni bir gösterim platformu yaratmak, İspanya ve Türkiye’yi, evrensel bir dil olan sinema aracılığıyla Barselona Türk Filmleri Festivali çatısı altında bir araya getirerek, kültürler arası iletişimi arttırmak amacıyla düzenleniyor. Selim Evci’nin direktörlüğünde, Filmoteca de Catalunya’nın ev sahipliğinde gerçekleşen festival, Barselona Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla düzenleniyor. Festival alanı Filmoteca, 366 ve 175 kişilik iki ayrı sinema salonu, kütüphane, kafe, müze ve geniş sergi alanıyla bölgenin önemli kültür merkezleri arasında bulunuyor.

Barselona Türk Filmleri Festivali
Ebru-Nuri Bilge Ceylan.

Festivale Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan’ın yanı sıra yönetmen Senem Tüzen, yapımcı Yamaç Okur, yönetmen Selim Evci, Barselona Başkonsolosu Güçlü Kalafat ile çok sayıda sanatsever etkinliğe katıldı.

17 Mayıs’a kadar devam edecek olan festivalde, Seren Yüce’nin Rüzgarda Salınan Nilüfer, Mustafa Kara’nın Kalandar Soğuğu, Fikret Reyhan’ın Sarı Sıcak, Onur Saylak’ın Daha, Tolga Karaçelik’in Sarmaşık, Senem Tüzen’in Ana Yurdu, Mehmet Eryılmaz’ın Misafir ve Selim Evci’nin Saklı filmleri seyirci ile buluşacak.

Festival, Evci Film organizasyonunda Barselona Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla düzenleniyor.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin