Şair ve Yazarlar Bu Kez Barış İçin İzmir’de Toplanıyor!

Şair ve Yazarlar Bu Kez Barış İçin İzmirde Toplanıyor

Çölün yalnızlığında ilerleyen yüzlere
ot ve ateş giyinmiş Doğu’ya

denizin yıkadığı toprağa
ve onun sevdasına barış

Adonis

Bu dizeler adını sık sık savaş kelimesiyle bir arada duyduğumuz bir ülkeden, Suriye’den, şair Adonis’e ait. Ve o da çatışma ve savaş bölgelerinden çıkan birçok şair gibi kalemini barışa adamış.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bize edebiyat vasıtasıyla barışın ve başka bir dünyanın mümkün olup olmadığı üzerine düşündürecek bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali, “Edebiyat Barıştırır!” sloganıyla 15 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival sırasıyla Konak, Aliağa, Bergama, Torbalı, Bayındır, Selçuk, Bornova, Buca olmak üzere İzmir’in 8 farklı ilçesinde düzenlenecek.

İlki 2015 yılında “Edebiyat Özgürleştirir” sloganıyla düzenlenen etkinlik, bu sene daha önce savaşla yüz yüze gelmiş ya da hâlâ çatışma bölgesi olan 11 farklı ülkeden şair ve yazarları edebiyatseverlerle “Barış” teması etrafında buluşturacak. Barışın konuşulacağı, barış üzerine şiirlerin okunacağı festivalde paneller, söyleyişiler, okumalar, atölyeler, şiir-müzik dinletileri ve tiyatro oyunları yer alacak.

Uluslararası çaptaki bu festivale Türkiye’den, Fransa’dan, İtalya’dan, Polonya’dan, Suriye’den, İspanya’dan, Bosna Hersek’ten, Azerbaycan’dan, Yunanistan’dan, Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan konuklar katılacak.

Direktörlüğünü Haydar Ergülen’in, editörlüğünü Mahmut Çınar’ın üstlendiği edebiyat festivalinde Özdemir İnce ve Suriyeli şair Adonis onur konuğu olarak ağırlanacak.

Festival programı hakkında detaylı bilgi için
http://www.etkinlikgezgini.com/izmir/9586/uluslararasi-edebiyat-festivali adresini ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Verilen adresteki program tarihleri ile yazıda belirtilen (15 Eylül – 14 Ekim) tarihleri arasında fak var. Açılan sayfada günü geçmiş bir program var.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin