İstanbul Modern’den Kadın Filmleri Seçkisi

İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema, 21 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında bu yıl öne çıkan kadın filmlerinden özel bir seçki sunacak.

İstanbul Modern Sinema, her ay hazırladığı özgün gösterim programlarını perşembe, cumartesi ve pazar günleri izleyicilerle buluşturuyor. İstanbul Modern, düzenlediği sergilerin yanı sıra film programlarıyla sinema tarihine ve güncel sinema kültürüne dair etkinlikler gerçekleştiriyor.

Oscar’a damgasını vuran “MeToo” hareketi ve 71. Cannes Film Festivali’ndeki kadın eylemi bu yıla damgasını vurmuştu. Bu dönemde sinema endüstrisi, kadın haklarının ve ayrımcılığını gündemine aldı ve birçok kadın filminin doğumuna tanıklık etti.

“Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?”

İstanbul Modern Sinema bu defa, Japonya’dan Fransa’ya, Afganistan’dan İran’a farklı karakterler, coğrafyalar ve diller üzerinden bir araya gelen “Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?” seçkisini izleyiciyle buluşturacak. Kadın filmlerinden oluşan bu seçki, kadın dayanışmasına bir işaret niteliğinde.

Programda Pelin Esmer’in dördüncü uzun metrajı İşe Yarar Bir Şey, Naomi Kawase’nin zarif ve ince yönetmenliğiyle Aşkın Gözü (Hikari), 2017’nin gözde filmlerinden Western ile yılın en çok konuşulan animasyonlarından Pervane (The Breadwinner) gibi 11 film yer alıyor.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin