Erzurum’un Çifte Minareli Medresesi Müze Oluyor!

Erzurumun Çifte Minareli Medresesi Müze Oluyor

Büyük anneannemin masallarıyla Kerem’den, Yunus’tan okuduğu beyitlerle, bana öğretmeye çalıştığı yıldız adlarıyla muhayyilemde büyülü hatırası hala pırıl pırıl tutuşur.

                                                                                                  Ahmet Hamdi Tanpınar

 

Tanpınar’ın Beş Şehrinden Erzurum’un Çifte Minareli Medresesi Müze Oluyor!

Erzen’in Selçuklular tarafından fethedilmesi üzerine Erzen ve Türk hakimiyetinin ilk dönemlerinde, bölgeyi Silvan ile Siirt arasındaki Erzen’den ayırmak ve Anadolu’ya ait olduğunu belirtmek üzere söylenişine Rum kalesi ifadesi eklenerek Erzen al-Rûm olarak adlandırılmaya başlanan Erzurum’un eski kent suruna bitişik Çifte Minareli Medresesi müze olarak hizmet vermeye başlayacak!

Yakutiye ilçesinde Ulu Cami, Erzurum Kalesi ve Üç Kümbetlerin ortasında bulunan, 13. yüzyılın sonlarında yapıldığı düşünülse de farklı malzemelerin varlığından dolayı daha eski dönemlerde de yapılmış olabileceği ihtimallerini barındıran bu eser kültürümüzün önde gelen simgelerinden biridir.

Türk İslam ve Vakıf Eserleri Müzesi Hatuniye Medresesi olarak da anılan eserin Türk İslam ve Vakıf Eserleri Müzesi olarak hayatına devam etmesi için çalışmalar başlatıldı. Vakıflar Bölge Müdürü İsmet Çalık’ın açıklamalarına göre önümüzdeki bir yıl içinde çalışmalar tamamlanacak. Müze olarak kullanılacak olmasından dolayı bazı sosyal ihtiyaçların karşılanması gerektiğini söyleyen Çalık, yeni düzenlemelerin Bilim Kurulu’nun denetiminde yapıldığını ve kültür varlıklarının korunması, onarılması ve değerlendirilmesi noktasında, eserde geri dönüşü olmayan hasarlara izin verilmeyeceğini, bu konuda özellikle hassas davranılacağını da sözlerine ekleyerek konuyla ilgili endişelere de açıklık getirmiş oldu.

İnsanların bilerek veya bilmeyerek verdiği zararlar dolayısıyla epeyce kültür varlığımızı kaybettiğimiz ne yazık ki aşikâr. Fakat böyle bilinçli şekilde hareket edildiği sürece, eserlerin gelecek kuşaklara aktarımına dair yapılacak her türlü çalışmanın da ne denli önemli olduğunu vurgulamak gerek.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin