Charlie Chaplin’in Ailesinden Açık Mektup!

Charlie Chaplinin Ailesinden Açık Mektup

Charlie Chaplin’in ailesi, Londra Sinema Müzesi’nin korunması için açık bir mektup yayınladı! Chaplin’in bir zamanlar yaşadığı eski Lambeth Darülacezesinde bulunan ve kiralık olarak kullanılan müze, önümüzdeki Mart ayında kirası sona ereceği için tehlike altında.

Chaplin’in beş çocuğu (Geraldine, Michael, Victoria, Annette ve Jane) tarafından imzalanan mektupta, aile, müzenin kapanma ihtimalinin olması nedeniyle üzüntülü olduklarını dile getirdiler: “Babamızın orada büyük zahmetlere girerek kazandığı tecrübeler onun için eşsiz ve yaratıcı bir hediyeydi.”

Mektupta, Chaplin’in dört yaşından beri Lambeth Darülacezesi’ne gelip gittiği ve burasının “aile geçmişiyle ilgili bir kutlama alanı” olmadığı söyleniyor. Chaplin’in çocukları, bu binanın hem yerel anlamda hem de Londra’nın geneli adına yaşayan, sosyal ve kültürel bir merkez haline dönüşeceğini görmek için heyecanlı olduklarını söylediler.

Charlie Chaplinin Ailesinden Açık MektupMüze, geniş bir sinema koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor ve Chaplin ailesi bunu “İngiltere’de bulunan ve Chaplin Müzesi‘ne (İsviçre’de bulunuyor) en yakın şey” olarak tanımlıyor. Müze kurulunun danışmanı Katherine Ford, ailenin müze için çok büyük destek verdiğini söylüyor.

Bağışla ve gönüllüler tarafından yönetilen, hiçbir kamu kaynağı bulunmayan Sinema Müzesi‘nin korunması için imza kampanyası başlatıldı. Bu kampanyada, mülkün ait olduğu Güney Londra ve Maudsley vakıf hastanesinin “mülkün kolayca tahliye edilebileceğini” ima eden söylemlerine ve mülkü satmayı planladıklarına yer veriliyor. Kampanya, şimdiye kadar 19.000’den fazla kişi tarafından imzalanmış durumda.

Kampanyaya göre;

Müze, uygun ev, bakım ve destek hizmetleri sunan, büyük bir konut derneği olan Peabody Grup’un alt kuruluşu Family Mosaic ile işbirliği yaparak mülk için vakıfa bir teklif verdi. Ancak müzenin destekçileri, Güney Londra ve Maudsley Hastanesi’nin açık arttırma üzerinden satılması durumunda teklifin yeterli olmayabileceğinden korkuyorlar.

Vakıf ise bir bildiride şöyle diyor:

“Bizim bir kamu NHS (Ulusal Sağlık Sistemi) organı olarak görevimiz ve amacımız, bu alanların değerini en üst düzeye çıkarmak için bu mülkleri satmaktır. Bu, Lambeth’ de ve çevresindeki belediyelerde hizmet verdiğimiz insanların yararına olacak ve ruhsal sağlık hizmetlerine yatırım yapmamızı sağlayacak. Sinema Müzesi’ne, amaçlarımızı destekleyecek teklifler almak istiyoruz ve potansiyel alıcıları buna göre teklif vermeye teşvik ediyoruz.”

Chaplin, 1889’da Londra’da doğdu ve yaklaşık on yılını Renfrew Yolu’ndaki Lambeth Darülacezesinde geçirdi.

Ailesinin mektubuna göre, 1903’te oraya en son gittiği zaman 14 yaşındaydı. Annesinin  ruhsal rahatsızlığından dolayı onu oraya götürmeyi başarmıştı. Annesi, daha sonra hayatının geri kalan kısmını geçirdiği bir sığınma evine yerleştirildi.

Sessiz film yıldızı, bir tiyatro topluluğuna katıldığında yoksulluk içerisinde sürdürdüğü hayatını geride bıraktı ve 1910’da Amerika’ya gitti. Chaplin, bir film şirketi tarafından keşfedildikten sonra başarılı filmler yapmaya devam etti.


Kaynak: BBC

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin