Sanatçı Adaylarının Eserleri BASE Aracılığıyla Sergilenecek!

Sanatçı Adaylarının Eserleri BASE Aracılığıyla Sergilenecek

Türkiye’deki Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin resim, heykel, fotoğraf ve video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik bölümlerinden 2017 yılında mezun olacak öğrencilerin çalışmaları BASE ile 21-24 Aralık tarihlerinde aynı çatı altında bir araya geliyor.

BASE, Türkiye’deki ilk kolektif Güzel Sanatlar Fakülteleri yeni mezunlar sergisi. Yeni mezun sanatçı adaylarını kamu, sanat sektörü, yaratıcı endüstriler ve medya ile buluşturmayı hedefleyen BASE, mezuniyetten sanat hayatına geçişte onlara destek olmayı, kariyerlerine bir ivme ve yön kazandırmayı amaçlıyor. BASE’nin misyonu, galeri, koleksiyonerler, sanatseverlerin ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olmak.

Bu yıl ilk kez 21-24 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan BASE’de seminerler, sanatçı konuşmaları ve atölye çalışmaları da yapılacak. BASE, önemli kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan tarihi Galata Rum Okulu binasında gerçekleşecek.

31 üniversiteden 108 sanatçı adayının 116 yapıtının sergilenecek

Türkiye’nin 2017 mezunlarının eserleri, 23 kişiden oluşan uluslararası bir jüriye sunularak seçildi. BASE; baskı, cam, enstalasyon, fotoğraf, görsel iletişim tasarımı, grafik tasarımı, heykel, resim, seramik, Türk el sanatları ve video kategorilerinde, 51 farklı üniversiteden 1000’e yakın başvuru aldı. 31 üniversiteden 108 sanatçı adayının toplam 116 yapıtının sergileneceği BASE’nin küratörü, AICA Türkiye (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) Yönetim Kurulu üyesi Derya Yücel.

23 kişilik seçici kurulda bulunan isimler şu şekilde:

Sanat Tarihçisi Ahu Antmen, Sanatçı Alev Ebuzziya, Delfina Foundation Kurucu Direktörü Aaron Cezar, Borusan CEO – Koleksiyoner Agah Uğur, Koleksiyoner Aslı Bilge, Koleksiyoner Banu Çarmıklı, Metropolitan Museum,Yard. Küratörü Clare Davies, İstanbul Modern, Sergiler ve Prog. Dir. Çelenk Bafra, Armory Show Direktörü Deborah Harris, Galerist Yönetici Direktörü Doris Benhalegua, Sanatçı Ergin İnan, Koleksiyoner Erol Bilecik, Sanatçı Hera Büyüktaşçıyan, Fotoğraf Sanatçısı Murat Germen, Sanatçı Neşe Erdok, New York Sanat Akademisi Dekanı Peter Drake, Galerie Voss Kurucusu Rüdiger Voss, Daire Sanat Kurucusu Selin Söl, Grafiker – Sanat Yönetmeni Stephan Bundi, Spot Projects Kurucusu – Koleksiyoner Tansa Mermerci Ekşioğlu, Pröhl Demir Tasarım Kurucusu Yeşim Demir, Pi Artworks Kurucusu Yeşim Turanlı ve Sanatçı Ziyatin Nuriev.

Base Talks’ta 75 konuşmacı ağırlanacak

Base Talks adıyla düzenlenen ve Ahu Antmen, Alev Ebuzziya, Candaş Şişman, Cem Akar, Hale Tenger, Hurma Kabakcı, Gülay Semercioğlu, Gülsün Karamustafa, Murat Germen, Nazan Pak, Refik Anadol, Tomur Atagök gibi 75 isimin bir araya geleceği 32 panelde sanata dair konuşmalar gerçekleştirilecek.

Dört gün boyunca devam edecek olan BASE hakkındaki gelişmeleri  www.base.ist adresinden ve Facebook, Twitter, Instagram, YouTube sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin