Yazılan İlk Esere Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Destek Geliyor!

Yazılan İlk Esere Kültür ve Turizm Bakanlığından Destek Geliyor

Ülkemizdeki genç edebiyatçıları yazmaya teşvik etmek, edebiyat alanında yeni ve özgün eserlerin ortaya konulmasını sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı yazarların ilk eserlerine destek olacak.

Program edebiyat alanında yeni eserlerin üretilmesi, yeni yazarlara destek olunması gibi amaçlar taşıyor. Bakanlığın maddi destekte bulunması için gereken şartların yer aldığı yönetmeliğe bu yıl “destek başvurusunda bulunan ve desteğe esas olan eseri yayımlayacak olan kurum veya kişi” olarak tanımlanan “yayımcı“ ifadesi de eklendi. Bu değişiklikle birlikte başvurular yazarlarca değil yayınevleri aracılığıyla yapılacak.

Yazılan İlk Esere Kültür ve Turizm Bakanlığından Destek GeliyorDestek Eser Basıldıktan Sonra Verilecek
Türk lirası cinsinden yapılacak destekler için ayrılan bütçe, o yıl Bakanlık tarafından bu program için ayrılmış kısımdan ödenecek. Verilecek destek, yayımcı bütün yükümlülüklerini yerine getirip eserin basımı ve teslimi gerçekleştirildikten sonra yapılacak sözleşmeye dayanarak ilgili sayman tarafından yayımcıya ödenecek.

Genç ve yeni yazarların desteklenmesinin önünü açan bu yeni yönetmeliğe göre başvuracak yayımcıların Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği veya Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği üyesi olması ve basılacak olan eserin dilinin Türkçe olması gerekiyor.

Başvurulan eserlerde edebiyata yeni boyutlar kazandırması, özgünlük taşıması, yurt içi veya yurt dışında daha önce hiç basılmamış, yayımlanmamış olması ve proje süresince herhangi bir kaynaktan fon almaması gibi şartlar da aranacak.

Yapılan düzenlemelerle birlikte başvurular artık yılda bir kez değil, iki kez olacak. Şubat ve ağustos aylarında başlayacak olan başvurulara bütün hazırlıklardan geçirilmiş baskıya, hazır olan eserlerle başvurulabilecek.

Peki başvurulan eserlerden desteklenecek olanlar nasıl seçilecek?
Seçim, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü’nün başkanlığında olan ve yayımcılık ile yazarlık alanında tecrübe ve birikim sahibi yedi kişiden oluşan “Edebi Eserleri Destekleme ve Değerlendirme Kurulu” tarafından yapılacak.

Kurul üyeleri,  görev süreleri boyunca öngörülen desteklerden faydalanmak için başvuramayacak.  Kararını ise karar tarihinden sonra 15 gün içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi internet sitesinden ilan edecek. Verilen desteğin %35’ini yazara verecek olan yayımcılar; verilen desteği amacına uygun kullanmak,  başvurulan eserin konu ve içeriğinde herhangi bir değişiklik yapmamak, eseri kısmen ya da tamamen başkalarına devretmemek gibi bazı sorumlulukları taşıyacak.

Yayımcılar başvuru döneminde en fazla üç eserle müracaat edebilecekler ve alınan desteğin %35’ini yazara ödeyecekler. Yazarın sözleşme gelirleri sonucunda elde edeceği diğer gelirler ise bu %35’lik payın dışında tutulacak.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin