Salinger’ın Hayatı Beyaz Perdeye Aktarılıyor!

Salingerın Hayatı Beyaz Perdeye Aktarılıyor
Salinger, II. Dünya Savaşı sırasında Çavdar Tarlasında Çocuklar romanını yazarken

Mahremiyeti İçin Hukuki Sınırlamalar Getiren Salinger’ın Hayatı Beyaz Perdeye Aktarılıyor!

Çavdar Tarlasında Çocuklar, hikâye yazarı J.D Salinger’in ilk romanıdır. Bu ilk romanla dikkatleri üzerine çeken, ilgi odağı olan yazar, yalnızlığı tercih ederek toplumdan kaçmaya başlar. Ancak o toplumdan kaçtıkça popülerliği artar. İnzivaya çekilerek kendisi hakkında yapılacak haberlere dahi hukuki sınırlamalar getirmek ister. Mahremiyetine çok önem verdiği için kendisiyle ilgili anıları kamuoyuyla paylaşan kızını ve eski sevgili Joyce Maynard’ı hayatından çıkaracak kadar bu konuda hassastır.

J.D Salinger, Çavdar Tarlasında Çocuklar romanının başkahramanı Holden Caulfield ile birçok benzerlik taşır. Yani bir nevi bu roman, otobiyografik özellikler taşır.

Salingerın Hayatı Beyaz Perdeye AktarılıyorBaşkahramanımız Holden, gittiği bütün okullardan atılmış bir öğrencidir. J.D Salinger’in de aynı şekilde derslerinden kaldığı için okuldan atıldığını biliyoruz. Holden, eskirim takımının menejeridir. J.D Salinger’de okulun okçuluk takımının yöneticiliğini yapar. Otobiyografik esintilerle hazırlanmış bu roman, ‘şüpheli bir şekilde hem tüm ülkede en fazla yasaklanan hem de kamu okullarında ikinci en fazla okutulan kitaptır.’ Birincisi ise Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar romanıdır.

Hayata dair çarpıcı fikirleri olan Holden, konuşma tarzı ve hareketleriyle güven vermeyen bir ergendir. 16 yaşında, uzun boylu, saçlarında beyazlar olan biri olarak kendini tanımlar. Holden, protagonist (bir problemi çözmekle uğraşan, zıt güçlerle mücadele eden, çatışmayı yaratan ve olayı ileriye doğru hareket ettiren kişi) bir ergendir. Bu roman bir ergenin yabancılaşmasını, masumiyetini kaybedişini anlatmaktadır ve hâlâ en çok satılanlar listesinde üst sıralardadır.

Salinger, her ne kadar ününü Çavdar Tarlasında Çocuklar’a borçluysa da Çavdar Tarlasında Çocuklar dışında da unutulmaz eserlere imza atar.

Salingerın Hayatı Beyaz Perdeye Aktarılıyor
Rebel in the Rye

Sıra dışı yazarın hayatı Danny Strong tarafından -Kenneth Slawnski’nin kaleme aldığı “J.D. Salinger: A Life”tan yola çıkılarak- senaryolaştırıldı. Danny Strong senaryolaştırma işleminin yanında filmin yönetmenliğini de üstlenmektedir. Salinger’ı Nicholas Houtl’un canlandırdığı filmin oyuncu kadrosunda Kevin Spacey, Sarah Paulson, Zoey Deutch, Brian d’Arcy James, Victor Garber, Hope Davis ve Lucy Boynton gibi önemli isimler yer almaktadır.

Salinger’ın gençlik yıllarını, II. Dünya Savaşı sırasında yaşadıklarını ve Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının oluşum sürecini ele alan film, “Rebel in the Rye” adıyla 15 Eylül’de vizyonda sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin