‘Yeni Metin Yeni Tiyatro’ Atölyelerine Başvurular Başladı!

Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerine Başvurular Başladı

Bağımsız çağdaş sanat merkezi GalataPerform tarafından 2006 yılından beri düzenlenen Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamındaki atölyeler 2017-2018 sezonunda da kapılarını açıyor.

Geçtiğimiz yıllarda oyun yazarlığına odaklanan atölyelerde bu yıl ileri oyun yazarlığı, yönetmenlik, oyunculuk dersleri de bulunuyor. Atölye programları kasım ayı itibarıyla başlayacak ve katılımcılar GalataPerform’un genel sanat yönetmeni, oyun yazarı ve yönetmen Yeşim Özsoy Gülan’la birlikte 7 ay sürecek bir programa dahil olacaklar.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyelerine Başvurular BaşladıYeni sezonun dikkat çekici yönlerinden biri de yurt dışından programa katılacak yabancı eğitmenler. Romanya’dan Stefan Peca, Almanya’dan David Gieselman, İsveç’ten Asa Lindholm, Polonya’dan Arthur Palyga bu yıl ağırlanması planlanan isimler arasında. Yine İspanya ve Fransa’dan da birkaç eğitmenin davet edilmesi söz konusu.

Atölyeler kapsamında katılımcılar ortak dersler de alabilecek. Böylece yazar, oyuncu, yönetmen adayları hep birlikte çalışma ve üretme imkanı bulabilecekler. Bununla birlikte seçmeli dersler de söz konusu hatta daha ötesi öylece kapıdan geçerken içeri girip katılabileceğiniz müstakil dersler dahi var.

Bunların dışında Misafir Deneyim derslerinden, tiyatro ve sinema alanlarından tanıdığınız yüzlerle sohbet etme, bilgi ve deneyim paylaşma imkanı bulacak olmanız da heyecan verici görünüyor.

Atölye kapsamındaki eğitici kadrosunda;  Yeşim Özsoy, Serkan Salihoğlu, Ahmet Sami Özbudak ve Ferdi Çetin gibi isimlerin bulunduğu ev sahipleri dışında Özen Yula, Beliz Güçbilmez, Emrah Eren, Okan Urun, Ozan Ömer Akgül, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Ayşe Lebriz Berkem, Serdar Biliş ve Mehmet Ergen gibi misafir isimler de var.

Başvurmak için ise yenimetinyenitiyatro@galataperform adresinden randevu almanız gerekiyor.

Eğer burslu katılmak istiyorsanız da Oyun Yazarlığı Atölyeleri için özgeçmişinizle birlikte en az 5 sayfa, en fazla 10 sayfa olmak üzere yazdığınız bir oyun veya metinden belirlediğiniz bir bölümü, yönetmenlik atölyesi için ise yine özgeçmişinizle birlikte niyet mektubunuzu 15 Ekim 2017 tarihine kadar yollamanız gerekmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için: galataperform.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin