Bir Felsefe Olarak “Yürümek”!

Bir Felsefe Olarak Yürümek

Paris’in köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts’ın misafir sanatçı programına katılmış beş farklı sanatçının meydana getirdiği “Aylaklar” sergisine davetlisiniz!

İstanbul Fransız Kültür Merkezi Bige Örer’in küratörlüğünde “Aylaklar” sergisine ev sahipliği yaparak 13 Eylül-3 Kasım 2017 tarihleri arasında sanatseverlerle bir araya gelecek.

Sergide Cité Internationale des Arts’ın misafir sanatçılar bölümünde farklı zamanlarda yer almış ve Paris’te yaşamış beş kadın sanatçının eserlerine yer verilecek. Aslı Çavuşoğlu, Yasemin Özcan, İz Öztat & Zişan, İnci Furni ve Güneş Terkol’ün eserleri sergi boyunca ziyaretçilere açık olacak.

Bir Felsefe Olarak YürümekYaşadıkları stüdyonun yanı sıra kent ile olan ilişkilerini “yürüme” kavramından yola çıkarak ele alan sanatçılar sergide “yürümeyi” felsefi, coğrafi, manevi, toplumsal, siyasi ve edebi yönlerinden inceliyor, sorguluyor ve eserlerine yansıtıyor.  Şehrin farklı köşelerini, sokaklarında yürümeyi farklı bir eyleme dönüştürerek, sıradanlıktan çıkaran sanatçılar aylakların beklenmedik durumlarda verdikleri tepkileri ve yürüdükleri güzergâhı gözlerimizin önüne getiriyor.

“Aylaklar“ sergisinin asıl odak noktası ise 19. yüzyılda Paris’te Fransız edebi kültüründe ortaya çıkan, daha sonraki yıllarda evrensel bir hale bürünen “aylak” figürü.

Serginin açılış gecesinde saat 19.30’da, Yasemin Özcan “Flanöz’ün Kalbi” isimli bir sunum gerçekleştirecek. Oğuz Erdin, Güçlü Öztekin ve Güneş Terkol tarafından kurulan grup GuGuOu aynı gece saat 20.15’te şehirde aylaklık, yürüme ve kaybolma üzerine bir performans gerçekleştirecek.

Beş sanatçı birbirlerinden farklı malzemeler ve görüşlerle bir araya getirdikleri eserleriyle yürümenin felsefesini ortaya koyacak.

Detaylı bilgi için http://www.ifturquie.org/events/flaneuses/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin