Çingene Kızı’nın Kayıp Parçaları Türkiye’ye Geliyor

Çingene Kızı

Gaziantep’in simgesi kabul edilen “Çingene Kızı” mozaiğinin ABD’ye kaçırılan parçalarının Türkiye’ye getirilmesi için girişimlerde bulunuldu.

“Çingene Kızı” mozaiği Zeugma Antik Kenti’nde bulunduğu günden itibaren Gaziantep ilinin simgesi hâline gelmiştir. 1998-1999 yıllarında Belkıs Harabeleri’nin kurtarılması sırasında bulunan mozaik, Zeugma Mozaik Müzesi’nin önemli sanat eserleri arasındadır.

Mozaiğin kaçakçılar tarafından ABD’ye satılan eksik parçalarının Türkiye’ye getirilmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi birtakım çalışmalar başlattı. Eksik parçaların Ohio eyaletinde bulunan Bowling Green Devlet Üniversitesi’nin Wolfe Sanat Merkezi’nde sergilenmekte olduğu biliniyor.

Zeugma Mozaik Müzesi’nin kendi alanında dünyanın en güçlü müzesi olduğunu belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin mozaik ile ilgili Dışişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıkları nezdinde girişimlerde bulunduklarını söyledi ve ekledi:

“Üniversiteden, bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için yardımcı olabileceklerini söylediler. Müze olmayınca biraz daha işimiz kolay oluyor. Bir de uluslararası hukuka göre zaten bunu bize göndermek zorundalar. Bir taraftan hukuki boyutu bir taraftan da işin karşılıklı diyalog boyutunu götürüyoruz. ONE Derneği çatısı altında Demet Sabancı ve ekibi, sivilden üniversiteyle iletişime geçiyor. Buraya getirilmesiyle ilgili lobi çalışmasını başlattılar. Bizler de bakanlıktan bakanlığa, yerelden yerele uluslararası hukuka uygun bir şekilde çalışmayı başlattık.”

Çalışmayla “Çingene Kızı” mozaiğinin eksik parçalarına kavuşması ve kentin turizmine de katkı sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: arkeopolis.com

Kübra Koçyiğit

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin