Genç Karikatüristler İçin Leman Amatör Günleri Başlıyor!

Genç Karikatüristler İçin Leman Amatör Günleri Başlıyor

Kadıköy Karikatür Evi geçtiğimiz Şubat ayında atölye çalışmaları ve sergilere bir yenisini daha ekleyerek Leman Amatör Günleri’ni başlatmıştı. Bu gelenek kaldığı yerden 19 Eylül Salı günü devam ediyor.

Kadıköy Belediyesi ve Leman dergisi ortaklığında gerçekleşen etkinlikte Muhlis Bey’in yaratıcısı ve çizeri Behiç Pek genç karikatüristlerin çalışmalarını inceleyip Leman dergisinde yayınlanması için seçecek ve karikatür çizim teknikleri ile espri bulma yöntemleri konusunda onlarla  muhabbet edecek.

Saat 18.00’da Kadıköy Karikatür Evi’nin sergi salonunda gerçekleşecek etkinlik tüm genç karikatüristlerin katılımına açık ve ücretsiz olacak.

Behiç Pek Kimdir?
1957 İstanbul, Samatya doğumlu Behiç Pek karikatür çizimine lise yıllarında merak sardı. Bu merak çalışmalarının 1976 yılında Gırgır dergisinde yayınlanmasıyla mesleğe dönüştü. Bu esnada Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden ayrıldı.

Gırgır ve Fırt dergilerindeki kariyerinin ardından bir grup arkadaşıyla birlikte Mikrop adlı alternatif bir mizah dergisi çıkarttı. Bununla birlikte Pişmiş Kelle adlı mizah dergisini yöneten Engin Ergönültaş’a yardım etti. Behiç Pek’in çalışmlarının yer aldığı diğer mizah ve karikatür dergileri; Dıgıl, L-Manyak, E Dergisi, Harakiri ve son olarak Leman.

Behiç Pek 2011 yılında çizdiği “Barış Ne Zaman Gelecek?” karikatürü ile uzun sure gündemde kalmıştı.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin