‘Karanlığın Sol Eli’ dizi oluyor!

Karanlığın Sol Eli

Bilim kurgu sevenlere müjde!

Bilim kurguyu yücelten eser ‘Karanlığın Sol Eli’ televizyon dizisine uyarlanıyor. Ursula K. Le Guin’in 1969 yılında yayımladığı ‘Karanlığın Sol Eli’ adlı romanı Critical Content adlı firma tarafından diziye uyarlanacak. Kitabın dizi haline getirilme sürecinde yazarın da aktif olarak diziye yön vereceği biliniyor.

Bilim kurgunun iki önemli ödülü ‘HUGO’ VE ‘NEBULA’ ile taçlandırılan ‘Karanlığın Sol Eli’ romanı izleyiciye sıra dışı bir yaşamın izlerini vaat ediyor. “Gethen” ya da “Kış” olarak adlandırılan bir gezegende androjen varlıkların yirmi altı gün boyunca cinsiyetsiz yaşamasını, dört gün boyunca da hormonal düzenlerine göre kadın ya da erkek olmalarını konu edinen roman, aynı zamanda okuyucuya birçok alt metin okuma imkanı sağlıyor. Bu toplumda cinsiyetin kişiye herhangi bir statü kazandırmaması da bireylerin birbirine duyacağı saygı ortamını doğuruyor.

Antropolog bir baba ile yazar ve psikolog bir annenin yetiştirdiği Ursula K. Le Guin, zengin bir bilgi birikimi ve hayal gücü ile kurguladığı gezegenle aslında bizi, bütün farklılıkların ‘insan’ın özünde yer aldığı gerçeğiyle yüzleştiriyor.

Eserin yazılma ve yayınlanma tarihine dair henüz bir açıklama yapılmadıysa da büyük ses getireceğe benziyor.

1 Yorum

  1. Bilim kurgu ve fantastik edebiyata karşı zaafı olan birçok okuru sevindiren bu habere denk geldiğim için mutlu oldum. Ursula K. Le Guin bilim kurgu ve fantastik edebiyata alışılmışın dışında (makineleşmiş bir uygarlık, robotlar, lazer silahları vs vs.) yaklaşır. Canlıları anlatır. Ruhuyla, bedeniyle, yargıları ve inançları ile çevrenin etkisiyle çok farklı medeniyetler kurgular.Velhasılı kelam Ursula K. Le Guin bende ölçülemeyen bir hayranlık uyandıran yazardır.

    Umarım Isaac Asimov , Frank Herbert, Robert A. Heinlein, Philip K. Dick, H.G Wells, Stanisław Lem ve Arthur C. Clarke gibi ustaların kendileri ve eserleri ile ilgili yazılarınıza yer verirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin