Sadberk Hanım Müzesi Yeni Sergisi İçin Ziyaretçilerini Bekliyor!

Sadberk Hanım Müzesi Yeni Sergisi İçin Ziyaretçilerini Bekliyor

Sadberk Hanım Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı, 8 Mart Perşembe günü başlayan Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu sergisi 25 Kasım Pazar gününe kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Müze koleksiyonunda yer alan değişik form ve bezemeye sahip Kütahya üretimi çini ve seramiklerin ziyaretçilerle buluşacağı sergide Osmanlı döneminde Kütahya’da 18. ve 20. yüzyıllar arasında yapılan üretimin bir yansıması gösteriliyor.

Seramiklerin kronolojik bir sırayla üslup özelliklerine göre düzenlendiği serginin küratörlüğünü aynı zamanda sergi kataloğunu da hazırlayan Hülya Bilgi ve İdil Zanbak Vermeersch üstlendi.

19. yüzyıldan itibaren müzelerde ve özel koleksiyonlarda çoktan yerlerini almış olan Kütahya çini ve seramikleri, koleksiyon değeri bakımından Sadberk Hanım Müzesi’ndeki başlayan Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu sergisinde de görüleceği gibi bugün de önemini arttırarak sürdürüyor.

Sadberk Hanım Müzesi Yeni Sergisi İçin Ziyaretçilerini Bekliyor1979 yılında Kütahya’da yapılan altyapı çalışmaları sırasında Kütahya’daki üretimin İznik ile parallel devam etmiş olduğu, erken Osmanlı döneminden itibaren yüzyıllar boyu direnerek ayakta kalmayı başarmış olan bu sanat dalının her dönem farklı bir yaratıcılık ve üslupla devam ettiği, eserlerin her daim halkın ihtiyacını karşıladığını, seramik üretiminin hem bir zanaat hem de sanatsal bir yaratcılık olduğunu gözler önüne seriyor.

Sergiye dair daha detaylı bilgiye sadberkhanimmuzesi.org.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin