16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali Ağustos’ta

Uluslararası Bodrum Bale Festivali

16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 1-15 Ağustos tarihleri arasında, Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde gerçekleştirilecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından on altı yıldır düzenlenen ve tatil kültürüne bambaşka bir boyut getiren “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, 1-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında, özenle seçilen seçkin bale yapıtlarıyla, Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Açılış “Zorba” balesi ile gerçekleşecek

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün 2003’ten beri her yıl düzenlediği ve Bodrum’a armağan ettiği “Uluslararası Bodrum Bale Festivali” nin 1 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek açılışı, dünyanın en beğenilen bale eserlerinden biri olan ve 35’ten fazla ülkede sergilenen “Zorba” balesi ile gerçekleşecek. Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen Nikos Kazancakis’in dünyaca ünlü başyapıtı, Mikis Theodorakis’in müziği, Lorca Massine’nin metni ve koreografisi ile hayat bulacak.

3 Ağustos Cuma akşamı Bodrumlu sanatseverler Flamenko rüzgarı ile coşacak. İspanya’dan gelen ve üç kardeşin Rosario, Ricardo, José Castroromero’nun kurduğu “Castroromero Flamenco” topluluğu, kendi müzikleri ve koreografileriyle “Esencia Flamenca” adlı performanslarını sahneye taşıyacaklar.

“Bale Yıldızları Akşamı”

8 Ağustos Çarşamba akşamı “Bale Yıldızları Akşamı” ile festival devam edecek. Viyana Devlet Opera Balesi Birliği “Balenin En İyileri” ile klasik balenin en güzel örneklerinden bir performans sahneleyecekler. Birçok klasik baleyi sahneye taşıyan ünlü koreograf Marius Petipa’nın adımlarını sahneye koyan koregraf Mihail Sosnovschi imzası taşıyan performans  baleseverlere beyaz balenin kapılarını açacak.

Yeldeğirmenleriyle Dans Yine klasik bale ile devam eden festival, 11 Ağustos Cumartesi akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları tarafından sahnelenecek “DON KİŞOT” balesi ile devam edecek. Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından hareketle Marius Petipa’nın koreografisini Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyacak.

Kapanış “Frida” ile yapılacak

Festivalin kapanış gecesinin Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından, 2015-2016 DOB sanat sezonunda dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve seyirciden büyük ilgi alan “Frida” seyirci karşısına çıkacak. 15 Ağustos Çarşamba akşamı sahnelenecek bu eserin müzikleri Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo, Aksel Akın’a, koreografisi ise Özgür Adam İnanç’a ait.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin