20 Romanı 20 Ressam Resmediyor

Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali

10-11 Nisan 2019 günlerinde Maltepe Üniversitesinde düzenlenecek Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali, dördüncü yılını konusu İstanbul’da geçen 20 roman kahramanının 20 ressam ile buluştuğu özel bir sanat etkinliğiyle kutluyor.

Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları dergisi ortaklığıyla bu yıl 4.’sü düzenlenecek “Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali”, yeni bir sanat etkinliğine hazırlanıyor. Festival kapsamında 8-12 Nisan tarihlerinde, Maltepe Üniversitesi Sanat Galerisi’nde görülebilecek özel sergide 20 roman, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ressamlarınca önce okunup, sonra tuvale yansıtılacak. Resimler festivalden sonra İstanbul’un çeşitli yerlerinde de sergilenecek.

Festival direktörü Ömer Asan: “Balkan Savaşı’nın yüzüncü yılına denk gelen festivalimizin ilk yılında ‘Balkan Barışı’ temasını, 2017’de ise ‘Kafka’ temasını işlemiştik. 2018 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Troia Yılı’ ilan edilmesi üzerine ‘Homeros, Troia, Destanlar ve Kahramanları’ temasıyla festivalimizin 3. yılında harikulade işler çıkmıştı. Bu yılki temamız ise ‘İstanbul’. İstanbul temalı kısa film yarışmamızın başvuruları bir yandan devam ediyor, ‘20 Ressam 20 İstanbul’ isimli sergimizde ise roman kahramanlarıyla ressamları buluşturarak tıpkı önceki sanat etkinliklerimizde olduğu gibi edebiyatın diğer sanat dallarını nasıl etkilediğine tanık olacağız” diyerek sanatseverleri Maltepe Üniversitesindeki sergiye davet etti.

Kahramanlarının, ressamların tuvalinde canlanacağı 20 roman ise şöyle:

Abdulhak Şinasi Hisar, Çamlıcadaki Enişteniz

Ahmet Hamdi Tanpınar, Huzur

Halide Edib Adıvar, Sinekli Bakkal

Halit Ziya Uşaklıgil, Mai ve Siyah

Hasan İzzettin Dinamo, Öksüz Musa

Kemal Tahir, Esir Şehrin İnsanları

Mahmut Yesari, Çulluk

Maria Yordanidu, Loksandra

Mario Levi, İstanbul Bir Masaldı

Orhan Pamuk, Cevdet Bey ve Oğulları

Peyami Safa, Fatih Harbiye

Pierre Loti, Aziyade

Recaizade Mahmut Ekrem, Araba Sevdası

Rıfat Ilgaz, Karartma Geceleri

Vedat Türkali, Yeşilçam Dedikleri Türkiye

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Kiralık Konak

Yaşar Kemal, Deniz Küstü

Yorgos Theotokas, Leonis

Yusuf Atılgan, Aylak Adam

Zaven Biberyan, Meteliksiz Aşıklar

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin