46. Orhan Kemal Roman Armağanı Gürsel Korat’ın Oldu

46 Orhan Kemal Roman Armağanı

Çukurova’nın pamuk tarlaları, Türk edebiyatının önemli bir kalemini bizlerle tanıştırmıştır. Mehmet Raşit Öğütçü, nam-ı diğer Orhan Kemal, başka bir coğrafyada dünyaya gelse yine aynı derecede tanınan ve sevilen bir yazar olur muydu? Açıkçası bu soruya verebilecek net bir cevabımız yok. O topraklarda yetişen Orhan Kemal’in Türk edebiyatındaki önemi tartışılmaz bir noktadadır.

Unutkan AynaHer yıl adına düzenlenen ve bu yıl 46.sı gerçekleştirilen ‘Orhan Kemal Roman Armağanı’ bu kez Yapı Kredi Yayınlarından okuyucuyla buluşan ‘Unutkan Ayna’ adlı romanıyla Gürsel Korat’ın oldu.

60 eser arasından seçilen Unutkan Ayna romanı Erendiz Atasü, Handan İnci, Yiğit Bener, Turhan Günay, M. Nuri Gültekin, Çimen Günay Erkol ve Nazım K. Öğütçü’nün yer aldığı seçici kurul tarafından ödüle layık görüldü.

Kurul yaptığı basın açıklamasında “Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, tutuklu üyemiz Turhan Günay’ın yokluğunun acısını duyarak toplanmış, Turhan Günay’ın bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını dileyerek; Gürsel Korat’ın “Unutkan Ayna” romanını, 1.Dünya Savaşı yıllarının çatışmalı koşullarındaki bir Anadolu kentinde mülk bölüşümü, cinayetler ve yerel halkın siyasi otoriteyle ilişkisi gibi pek çok olayı ustaca bir kurguyla birleştirmesi, bu zor zamanlarda aşk, dostluk ve dayanışma gibi insani duyguları derinlikli bir şekilde işlemesi ve yaşadığımız döneme ilişkin uyarılar taşıması nedeniyle 2017 yılı, 46.Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görmüştür,” dedi.

Gürsel Korat’a bu değerli ödül 2 Haziran’da Orhan Kemal Kütüphanesi Konferans Salonun gerçekleştirilecek törenle takdim edilecek.

Kaynak: http://www.kitaptansanattan.comwww.cnntturk.com

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin