Kanada Film Günleri 19 Ekim’de Başlıyor!

Kanada Film Günleri 19 Ekimde Başlıyor

Kanada’nın kuruluşunun 150. yılı kutlamaları çerçevesinde hazırlanan Kanada Film Günleri, 19-27 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Başka Sinema ve İstanbul Modern iş birliği ve Kanada Büyükelçiliği’nin katkılarıyla düzenlenen film gösterimlerine İstanbul Modern ve Boğaziçi Üniversitesi Sinebu’da olmak üzere iki farklı mekan ev sahipliği yapacak.

Etkinliğin ilk kısmı 19-23 Ekim tarihleri arasında İstanbul Modern’de ‘Deepa Mehta: Bir Başkaldırı Sineması’ başlığı altında yönetmenin altı farklı filminin yer aldığı bir toplu gösterimle başlayacak. Hint asıllı Kanadalı yönetmenin önde gelen çalışmalarından olan Element Üçlemesi de bu altı filmlik toplu gösterimde yer alacak.

Deepa Mehta da bu gösterimler çerçevesinde İstanbul’da olacak ve 19 Ekim saat 17.00’da gerçekleşecek olan Water (2005) filminin gösterimine katılacak. Bununla birlikte yine İstanbul Modern’de 21 Ekim’de bir söyleyişi gerçekleştirecek.

Deepa Mehta’ya ait filmlerin yer alacağı altı filmlik toplu gösterimdeki diğer filmler ise şöyle;

İki kadının aşkını anlatan Ateş,(1996) Hindistan ile Pakistan’ın 1947 yılında ayrılması sırasında yaşanan bir hikayeyi anlatan Toprak (1998), Kanada’nın “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Oscar adayı olan Su (2005), evlenmek için Kanada’ya gelen Hintli bir kadının trajedisini anlattığı Yeryüzü Cenneti (2008), Salman Rushdie’nin romanından beyaz perdeye uyarladığı Geceyarısı Çocukları, (2012) ve yozlaşmış-sınırlayıcı geleneklere bir başkaldırı niteliği taşıyan son filmi Şiddetin Anatomisi (2016)

Kanada Film Günleri 19 Ekimde BaşlıyorFilm gösterimlerinin ikinci kısmı Başka Sinema küratörlüğünde 23-27 Ekim tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Sinebu’da gerçekleşecek. Kanada sinemasının dünyaca tanınan yönetmenlerinin filmlerinin yer alacağı bu seçkide Altın Palmiye ödüllü David Cronenberg’den Denis Villenuve’e ve sinemanın dahi çocuğu olarak görülen Xavier Dolan’a kadar geniş bir yelpaze sunulacak.

Etkinlik kapsamında Sinebu’da gösterilecek tüm filmler de şu şekilde;

Stories We Tell (Sarah Polley), C.R.A.Z.Y. (Jean-Marc Vallée), Monsieur Lazhar (Philippe Falardeau), Mommy (Xavier Dolan), Maps to the Stars (David Cronenberg), The Sweet Hereafter (Atom Egoyan), Incendies (Denis Villeneuve), Perfume Wars (Michael Melski), Forbidden Room (Guy Maddin)

Sinemaseverler için dopdolu bir program sunan “Kanada Film Günleri”ne katılmanız dileğiyle…

İyi seyirler!

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin