“İyi Bir Komşu, Komşu Bir Ülkeden midir?”

İyi bir komşu komşu bir ülkeden midir

“İyi Bir Komşu, Komşu Bir Ülkeden midir?”: 15. İstanbul Bienali Başlıyor

 İstanbullular son zamanlarda onlara “İyi Bir Komşu”nun aslında kim olduğunu soran afişlerle yüzleşiyor. Tüm bu afişler onları 15. İstanbul Bienali’ne davet ediyor.

İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali bu yıl 16 Eylül-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

İyi bir komşu komşu bir ülkeden midir“İyi Bir Komşu” temasıyla düzenlenecek bienalde 32 ülkeden 56 sanatçının eserleri sergilenecek. Küratörlüğünü sanatçı ikili Elmgreen & Dragset’in üstlendiği Bienal’de ev, mahalle ve aidiyet kavramları üzerine düşündüren çalışmalar yer alacak. 30 sanatçının 15. İstanbul Bienali’ne özel ürettiği eserler ilk kez sanatseverlerle buluşacak.

Newsweek dergisi tarafından “2017’de uğruna seyahate çıkmaya değecek beş sergiden biri” olarak gösterilen 15. İstanbul Bienali bu yıl; İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi, Küçük Mustafa Paşa Hamamı gibi mekanların yanı sıra Cihangir’deki ARK Kültür ile Asmalımescit’te yer alan Yoğunluk Sanatçı Atölyesi gibi konut özelliği taşıyan sergi alanlarında yer alacak.

İyi bir komşu komşu bir ülkeden midir15. İstanbul Bienali’nin önizleme günlerinde çeşitli sanatçı konuşmalarına da yer verilecek. Sempozyumlar, sunumlar ve konuşmaların da programlandığı bienalde aynı zamanda katılımcıların birlikte düşüneceği, yemek pişireceği, okuyacağı ve müzik yapacağı haftalık etkinlikler yer alacak. Açılış ve kapanış sempozyumlarıyla sanatçı konuşmalarında simultane çeviri hizmeti sunulacak.

İKSV internet sitesindeki başvuru formunu dolduran sanatseverler kendilerine e-mail yoluyla gönderilen QR kodu ile sergi mekanlarına ücretsiz giriş yapabilecekler. Sergi mekanlarını gezebilmek için QR kodunun çıktısı veya telefon ekranlarındaki dijital QR kodunu mekan girişlerindeki okuyuculara taratmak yeterli.

Peki Bienali hangi günler, hangi saatlerde ziyaret edebiliriz?

İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, ARK Kültür, Küçük Mustafa Paşa Hamamı ve Yoğunluk Sanatçı Atölyesi pazartesi günleri hariç her gün 10:00-18:00 arasında, Pera Müzesi salı, çarşamba, perşembe ve cumartesi günleri 10.00’dan 19.00’a kadar, cuma günleri 10:00’dan 22:00’ye kadar, pazar günleri 12:00’den 18:00’e kadar ziyaret edilebilir. İstanbul Modern perşembe günlerine özel saat 20.00’ye kadar açık. Bununla birlikte adı geçen tüm mekanlar pazartesi günleri kapalı olmalarına rağmen açılış haftasına özel olarak 18 Eylül Pazartesi günü açık olacak.

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgi için http://15b.iksv.org/tr sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin