Portatif Sanat Üzerine Bir Etkinlik: “Taşı-n-ma”

Portatif Sanat Üzerine Bir Etkinlik Taşınma

15. İstanbul Bienali kapsamında gerçekleşecek “Taşı-n-ma” adlı sergi 18 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde sergilenecek. Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi tarafından İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü iş birliğiyle hazırlanan sergi farklı disiplinlerden sanatçıları “portatif” teması etrafında bir araya getirecek.

2008 yılında çalışmalara başlayan Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi, farklı mekanlarda, yeni sanatçıların ve üretimlerinin sunumlarıyla gelişen uluslararası bir inisiyatiftir. Bünyesindeki sanatçılar göçebe ruhuyla hareket eden, zamana ve mekana göre esnek davranan isimlerdir.

Portatif Sanat Üzerine Bir Etkinlik TaşınmaSerginin teması olan “portatif”in birinci anlamı, “Kolay taşınabilen, katlanarak taşınabilir duruma getirilebilen, seyyar”; ikinci anlamı, “Sökülüp başka yerde kurulma imkânı bulunan”dır. Portatif sanatın kökeni, Leonardo’nun 10 yıl Mona Lisa üzerinde çalışmasına ve ölene kadar eseri üzerinde taşımasına dayanır.

Tıpkı bunun gibi göçebe sanatçılar da sürekli hareket ettikleri için işlerini portatif olarak üretirler. Katlanabilen, sökülüp takılabilen, seyyar işler yapıp üretimlerini mekana göre şekillendirirler. Böylelikle ortaya çıkan “Portatif Sanat” sanatçılara yeni bir yol açmaktadır.

Siz de sanata dair güncel ve göçebe bir tanımlamaya şahit olmak isterseniz “Taşı-n-ma” sergisini ziyaret edebilirsiniz.

Sergide yer alacak sanatçılar:

Aynur Karakaş, Başak Avcı, Çetin Pireci, Deniz Pireci, Dinçer Güngörür, Ferhan Gözgü Çelik, Fethi Çelik, Füruzan Şimşek, Gazi Sansoy, Hülya Küpçüoğlu, Hüseyin Rüstemoğlu, Maria Sezer & Nil İlkbaşaran, Nazan Azeri, Nermin Ülker, Oğuz Haşlakoğlu, Pınar Genç, Rubi Asa & Oya Araç, Serra Mübeccel Gültürk, Tan Taşpolatoğlu.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin