Yaşar Kemal Seyahat Bursu!

Yaşar Kemal Seyahat Bursu

Üniversiteli Öğrenciler İçin Fırsat: Yaşar Kemal Seyahat Bursu!

2016 yılında Önder Cırık öncülüğünde başlatılan ve gençlere yeni bir fırsat sunan “Yaşar Kemal Seyahat Bursu” bu yıl da üniversite öğrencilerinin başvurularını bekliyor.

Hem yurt içi hem de yurt dışı seyahat programları için geçerli olan burs, ilk kez başvuranlar için sadece yurt içi programlarını kapsıyor.

Yaşar Kemal Seyahat BursuKüçük yaşta geçirdiği kaza nedeniyle dünyaya tek gözüyle bakan ve o tek gözüyle anlamlandıran Yaşar Kemal’i onurlandırmak ve onu anlamak için oldukça değerli olan bu bursun ana temaları arasında keşif ve üretim var.

Öğrencilerin farklı yerleri gidip görmeleri, o yer hakkında duyduklarını bilmekle yetinmeyip bizzat deneyimlemelerini ve keşfetmelerini amaçlayan burs programında, seyahat tamamlandığında ve program sonuçlandığında bursiyerin bu konuda bir üretimde bulunması bekleniyor.

Bu üretim bir hikâye, makale, araştırma, kitap, kısa film, film, röportaj, fotoğraf albümü, müzikal derleme olabileceği gibi sanatsal ve bilimsel özellikteki fikirsel üretim de olabilecek. Bir başka deyişle seyahatin sonucunda bursiyer bu konudaki üretimini ortaya koymalı ve kamuoyuyla paylaşmalıdır.

Peki bursiyerler nasıl seçilir ve yurt dışı bursuna nasıl hak kazanılır?

Burs başvuruları dört kişiden oluşan seçiçi kurul tarafından değerlendirilir ve oy birliğiyle burs verilecek kişiler seçilir. Yurt içi seyahati sona eren bursiyer sonucunu seçiçi kurul ve kamuoyuyla paylaşır.

Seçici kurul tarafından seyahat projesinin en iyisi olarak belirlenen bursiyer gelecek yıl yurt dışı seyahat bursu için başvurmaya hak kazanır. Burs kazanan kişiye seçici kurul tarafından bir danışman atanır ve bu danışman projesi boyunca bursiyere yol gösterir, kendi tecrübelerini aktarır. Bursiyer proje süreci boyunca seçici kurula ya da danışmanına bilgi vermek durumundadır.

Hem keşfetmek hem üretmek için eşsiz bir fırsat sunan bu burs hakkında daha detaylı bilgi almak için http://www.ykseyahatbursu.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin