Sonsuz Şükran Köyü Festivali 7 Eylül’de Başlıyor!

Sonsuz Şükran Köyü Festivali 7 Eylülde Başlıyor

Bir grup sanatçı tarafından yönetmen Mehmet Taşdiken öncülüğünde bir gönüllülük projesi olarak başlatılan “Sonsuz Şükran Köyü Festivali” bu yıl 7-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. 8. kez düzenlenecek festivalde sanatın her alanından etkinlikler yer alacak. Festivale bu yıl yüzü aşkın sanatçı, akademisyen ve gazeteci katılacak.

Sonsuz Şükran Köyü Festivali 7 Eylülde BaşlıyorKonya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş Mahallesi’nde kurulan ve Anadolu mimarisini yansıtan kerpiç evlerden oluşan Sonsuz Şükran Köyü’nde bu yıl dünden bugüne köy kültürünün tartışılıp mukayese edileceği birçok etkinlik yer alacak. Festival kapsamında, dört gün boyunca film gösterimleri, söyleşiler, resim-heykel workshopları, canlı performanslar, fotoğraf performansları ve konserler gerçekleşecek. Konuşmacıların yörenin köylülerinden oluştuğu panellerde köy kültürünün ve geleneksel değerlerinin yok olma tehlikesi, köylerin geçmiş dönemlerine dair anılar ve hikayeler, köylerde yaş ortalamasının yükseliyor olması ve buna bağlı olarak köy nüfusunun giderek azalması konuları ele alınacak.

Bu yılın ana teması “Film Müzikleri” olan festivalde; Türk sineması ve film müzikleri denince akla gelen ilk isim olan Cahit Berkay’a “Anadolu’dan Büyük Şükran Ödülü” verilecek. Bu ödülün Berkay’a layık görülmesi kararının Sonsuz Şükran Köyü’nü oluşturan yüzlerce sanatçı, düşünür ve köylülerin oy birliği ile alındığını belirten Mehmet Taşdiken, “Berkay’a bu ödül, müziklerinde Anadolu motiflerine göndermelerde bulunarak evrensel bir dil ve çağdaş bir ezgi kullanması ve uzun soluklu, istikrarlı çalışmalarının ürünü çok sayıda nitelikli eseri kazandırmasından dolayı veriliyor,” dedi. Cahit Berkay’a ödül tüm katılımcılar tarafından elden ele uzatılarak Harry Potter filmlerinin müzisyeni Youki Yamamoto’dan takdim edilecek.

Festivalin detaylarına ve programına http://www.sonsuzsukran.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin