3. Dağlarca Şiir Ödülü İçin Başvurular Başladı!

3. Dağlarca Şiir Ödülü İçin Başvurular Başladı

“Sen korkutursun
Küçücük kuşları
Bahçelerde sabahtan akşama dek
Ama gelince kocaman gökler geceleyin
Üstüne doğru
Senin korktuğunu duyarım”*

Bu yıl üçüncü defa şairlerle buluşacak olan “3. Dağlarca Şiir Ödülü” için başvurular başladı. Yaşadığı dönemde “Yaşayan En Büyük Şair” sıfatıyla anılan Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın anısına, doğduğu yer olan Beşiktaş’ta düzenlenen yarışma için son başvuru tarihi 20 Eylül 2017 olup ödüle Ağustos 2016 ile Ağustos 2017 arasında ilk defa yayımlanmış olan şiir kitapları başvurabiliyor.

Yayımlanmış kitaplara verilecek ödülü 2015 yılında ilk defa Şükrü Erbaş “Pervane” ve Ömer Erdem “Pas” şiir kitaplarıyla paylaşmışlardı. 2016 yılında Adnan Özer “Yol Şarkıları” kitabıyla, Cenk Gündoğdu ise “Harap” isimli şiir kitaplarıyla lâyık görülmüştü. Bakalım üçüncü yılında ödül, hangi şairi ve kitabını onurlandıracak!

Bu yıl verilecek ödülün seçici kurulunda yer alacak üyeler alfabetik sırayla şu şekilde: Arife Kalender, Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Haydar Ergülen ve Tarık Günersel. Koordinatörlüğünü Yasemin Arpa’nın yaptığı Dağlarca Şiir Ödülleri’nin tasarımı Erkal Yavi’nin kaleminden, heykelleri de heykeltıraş Dinçer Güngör’ün ellerinden bizlere ulaşıyor.  Birinci seçilen şair ve kitabına verilen 15 Bin TL’lik ödül, Ekim 2017 tarihinde düzenlenecek olan ödül töreniyle sahibine verilecek.

Beşiktaş Belediyesi tarafından PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın desteğiyle Dağlarca’nın adına ve anısına düzenlenen bu ödül, Dağlarca’yı yaşatmanın yanında Türk şiir hayatına katkıda bulunabilmeyi ve şiiri hayatın içine daha fazla yerleştirebilmeyi amaçlıyor.  Bu yıl hangi şair mısralarıyla bu ödülle onurlandırılacak bekleyip görelim.

Yarışma hakkındaki daha fazla bilgi için Beşiktaş Belediye’sinin sayfasına bakabilirsiniz.


*Korkuluğun Korkusu, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin