İtalyan Dâhi Aralık Ayında İstanbul’da!

İtalyan Dahi Aralık Ayında İstanbulda

Dünyanın en kapsamlı Leonardo Da Vinci sergisi aralık ayında İstanbul’a geliyor.

İtalyan Rönesans sanatçısı Leonardo Da Vinci için şimdiye kadar hazırlanmış en büyük ve kapsamlı sergi Leonardo Da Vinci Expo:Dâhi İstanbul’da 14 Aralık 2017’de İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. 7 Nisan 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek sergiye UNIQ İstanbul Maslak / UNIQ Müze ev sahipliği yapacak.

Belçika ve Lüksemburglu mühendis, tarihçi, grafik sanatçısı ve zanaatkarlardan oluşan 22 kişilik bir ekibin 10 yıllık titiz çalışmalarının ürünü olan sergi Jean-Christophe HUBERT’in küratörlüğünde gerçekleşecek.

İtalyan Dahi Aralık Ayında İstanbuldaPrömiyerini Belçika’nın Brugge şehrinde yapan sergi, Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden esinlenerek hazırlanan 100 replika, sanatçıya ait el yazmaları, tablolar ve çizimlerin de dahil olduğu 200’e yakın eseri barındırıyor.

Bununla birlikte sergi ziyaretçileri Leonardo Da Vinci ile çağdaş olan Michelangelo, Albrecht Dürer, Giorgio Vasari, Donatello, Verrocchio, Giambologna, Raphael, Francesco Guardi ve Canaletto’nun Da Vinci’nin eserlerinden ilham alarak oluşturdukları örnekleri orijinal belgeleri ile inceleme imkanı bulacaklar.

Hepimiz Da Vinci’yi resimleriyle ve en çok da Mona Lisa tablosuyla tanıyoruz. Ancak onun çalışmalarını yakından inceleyenler onun bir ressamdan çok daha fazlası olduğunu, bilim ve icatların tasarımına duyduğu büyük ilgiyi, en önemli resimlerinin sanatsal olduğu kadar bilimsel ayrıntılarla dolu olduğunu bilmektedir.

İtalyan Dahi Aralık Ayında İstanbuldaSerginin en önemli ve ebat açısından en büyük parçası da Da Vinci’nin bu tasarımlarından biri. 1502 yılında sanatçı Sultan Beyazıt’a dünyanın en güzel köprüsünü inşa etmek için talepte bulunduğu bir mektup gönderir. Ancak Leonardo Da Vinci’nin bu isteği reddedilir.

16.yy’da bir Da Vinci eseri kaybeden İstanbul aynı eserin 7 metre ebatındaki replikasına sergi kapsamında 21. yy’da ev sahipliği yapacak.

Etkinliğe dair detaylı bilgiye http://www.uniqistanbul.com/event/leonardo-da-vinci-expo-dahi-istanbulda/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin