Yayıncılara Verilen “İlk Eser” Desteği Başvuruları Başladı

ilk eser

“Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik” kapsamında yayıncılara verilen “ilk eser” desteği Ağustos ayı başvuruları başladı.

26.08.2017 tarihinde, 30166 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik” kapsamında yayıncılara verilen “ilk eser” için Ağustos ayı başvuruları başladı. İlk eser niteliği taşıyan edebiyat eserlerini yayımlayacak yayınevleri, bu Yönetmelikte belirlenen esaslara göre maddi destek alacak.

Yeni yazarların eserlerini daha profesyonel şartlarda ve yayınevlerinin desteği ile yayımlamalarını amaçlayan bu proje kapsamında, yayın desteği için yayınevleri yılda iki kez (şubat ve ağustos aylarında) başvuruda bulunabiliyor. Yayıncı, başvuru yapılacak ay içinde en fazla 3 eser için müracaat edebiliyor. Destek verilen yayınevi, sağlanan desteğin yüzde 35’ini yazara ödemekle yükümlü.

Başvuru için gerekli belgeler

Başvuru formunun indirilerek doldurulup, imzalanıp/kaşelendikten sonra eklerle birlikte elden ya da posta yoluyla Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne gönderilmesi gerekiyor.Telif hakkı sahibinin izin verdiğini gösterir sözleşmenin örneği, yazar özgeçmişi ve eserin baskıya hazır çıktısı başvuru için gerekli diğer belgeler.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin