Ağızdan Ağıza Salt Galata’da

Ağızdan Ağıza- Slavs and Tatars 22 Haziran itibariyle SALT Galata’da görücüye çıktı. Sergide; bir sözcüğün farklı coğrafyalarda geçirdiği değişikliklerin anlamlandırılmasıyla kentlerin kültür ve diline göndermelerle Slav ve Tatarlar üzerine yapılan araştırmaların yanı sıra Türkî dillerdeki tarihî kaymalara da odaklanıldığı göze çarpıyor.

Ağızdan Ağıza son 10 yılın Avrasya odaklı üretimlerini haritalandırırken halı desenlerinden yararlanmış orijinal haliyle izleyicisine göz kırpıyor.

Ağızdan Ağıza Salt Galata'daAğızdan Ağıza Salt Galata'daAğızdan Ağıza Salt Galata'da

Kat -1’deki sergi alanında şair Vladimir Mayakovski’nin karikatürlerinin etkisindeki yaratıcılık sergiye farklı bir hava katarak izleyiciye çağrışım fırsatları açıyor.

Aynı salondaki diğer eserler de Kutadgu Bilig etkisindeki Uygurca ile birlikte Almanca, Arapça, Farsça, Lehçe ve Türkçe halı desenlerinde yerini buluyor.

Ağızdan Ağıza Salt Galata'da
Slavs and Tatars, The Wizard of Öz Türkçe [Öz Türkçe Büyücüsü], 2014 Sanatçılar, Tanya Bonakdar, Gallery (New York) ve onestar press’in (Paris) izniyle
Birinci kattaki sergi salonunda ise The Wizard of Öz Türkçe [Öz Türkçe Büyücüsü] (2014), Nations [Uluslar] (2007) ve Behind Reason [Mantığın Ardında] (2012) sergileniyor.

Bu sergi vesilesiyle Walther König tarafından kolektif üzerine bir monografi yayımlanacağı da SALT Galata tarafından duyurulmuştur.

Etkinlikleri ile bize doyumsuz deneyimler yaşatan SALT Galata bu serginin de hakkını vermiş gibi gözüküyor.

İlgilisine barındırdıklarının heyecanını sunan Ağızdan Ağıza, 22 Haziran- 27 Ağustos tarihleri arasında SALT Galata’da sizi bekliyor.

Tavsiye ederiz!

Fotoğraflar: Elif Gün

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin