Fransa’nın Başkenti Paris’te Nobelli Yazar Anısına Meydan İthaf Edildi

Fransa'nın Başkenti Paris'te Nobelli Yazar Anısına Meydan İthaf Edildi

2017 Haziran ayı itibariyle, Fransa’nın başkenti Paris’te Nobel ödüllü Latin Amerikalı yazar Gabriel García Márquez anısına bir meydan ithaf edildi.

Fransa'nın Başkenti Paris'te Nobelli Yazar Anısına Meydan İthaf Edildi
Gabriel Garcia Marquez’in Paris yıllarından

Kolombiya başbakanı Juan Manuel Santos ve Paris belediye başkanı Anne Hidalgo’nun katılımıyla resmi olarak açılışı yapılan Gabriel García Márquez Meydanı, Barrio Latino’ya (Latin Mahallesi) yakın mesafede, Montalembert ve Du Bac ile Boulevard Saint-Germain caddelerinin kesiştiği noktada bulunuyor.

Paris, Barcelona gibi yazarın anılarıyla dolu bir şehir. Gabriel García Márquez, Paris’te en nihayetinde bir eve sahip olmuş olsa da genelde kendisiyle sembol haline gelen mütevazı otel Flandre ile anılır. Güncel ismi Des 3 Colleges olan otelin Sorbonne Üniversitesi manzaralı çatı katında konaklayan Márquez, 1956-1957 yılları arasında Albaya Mektup Yok kitabını burada yazar.

Barcelona’da ise, evinin bulunduğu Caponata caddesi yakınlarında benzer bir ithaf bulunmasa da, Sant Martí ilçesinde kurulacak bir kütüphaneye Gabriel García Márquez adı verilmesinin kararlaştırıldığı biliniyor.

Kaynak:
Elperiodico.com

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin