Haydi, “Bir Kitap da Sen Dik”

Haydi, “Bir Kitap da Sen Dik”

“Bir Kitap da Sen Dik” projesi kapsamında basımına yeni başlanan Yengeç ve Balıkçıl isimli çocuk kitabının sayfalarındaki tohumlar okunduktan sonra ekilebiliyor. Bir kitap, ağaç oluyor.

Hep ağaçlardan mı kitaplar yapılacak? Bu kez de bir kitaptan ağaç yapılsın. Bu kitap evvela bir çocuk tarafından okunacak, sonra sayfalarındaki tohumlar toprağa serpilecek, tohumların üstü örtülecek, cansuyu verilecek, günler günleri kovalayacak, o tohumlar yeşerip filizlenecek, o filiz büyüyüp ağaç olacak. Derken bir kitap ağaca dönüşecek.

Bir Kitap da Sen Dik projesi Uluslararası 118-K Yönetim Çevresi 1. Bölge Kulüpleri tarafından geliştirildi, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi son sınıf öğrencileri tarafından desteklendi. Ortaya yeşil mi yeşil bir proje çıktı. Şimdilerde hayata geçirilen proje kapsamında ilk etapta 50 kitap basılacak. Beydeba’nın Kelile ve Dimne’sinden uyarlanan kitap, Mozart Sanat Atölyesi’nin katkılarıyla hazırlandı.

Kuşkusuz, projenin amacı küçüklere farkındalık oluşturmak. Sürdürülebilir doğal yöntemleri hayatımıza taşımak ve çevre bilinci yaratmak. Anadolu Üniversitesi öğrencileri şöyle diyor:

Çevre konusunda var olan duyarlılığı ve farkındalığı arttırmayı hedefleyen ekilebilir kitap projesinde biz bilinçsiz kağıt tüketimine karşı 8-12 yaş arası öğrencilere kağıdın dönüştürülebilir bir materyal olduğu bilincini kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu başlangıcı ve sonu ile bir bütünlük içerisinde geliştirilip uygulanması planlanan sanatsal, kültürel, doğal ve el yapımı olan çevreci bir projedir. İnsanları çevre duyarlılığı konusunda cesaretlendiren, var olan duyarlılığı ve farkındalığı ise pekiştiren projemizde süreç geri dönüştürülmüş el yapımı kağıt üretimi ile başlayarak; çocuk kitabının hazırlanıp, kağıtlara basılması ve sonrasında da projede yer alan okullara dağıtılıp kitabın çocuklarla birlikte ekilmesiyle tamamlanacaktır.”

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin