Cevat Çapan Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nde!

Cevat Çapan

Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali 11, 12, 13 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul ve Çanakkale’de düzenlenecek. Festivalin başkanlığını yazar, şair, çevirmen Prof. Dr. Cevat Çapan üstlenecek.

Çapan, Festivalin ilk oturumunda, “Homeros ve Troia” başlığında konuşma yapacak. “Odysseus’un İzinde” başlığıyla kaleme almış olduğu makalesinin sunumunu yapacak olan Çapan, makalesinde; “Odysseia’da Odysseus ve kendisiyle birlikte Troya Savaşına katılan yoldaşlarının on yıl süren savaşın sonunda yurtlarına dönmek için çıktıkları yolculukta başlarından geçenler, on yıl süren dönüş yolculuğunda boğuşmak zorunda oldukları fırtınalar, ejderhalar, yamyamlar, onları yollarından alıkoyan büyücülerle dolu bu serüvenlerle çağlar boyunca, özellikle de günümüzde benzer olayları yaşayan insanların yaşadıkları yıkımlar, çektikleri çileler arasındaki benzerlik”lerden yola çıkarak, “Homeros’un modern edebiyat için ne kadar zengin bir esin kaynağı olduğuna” vurgu yapıyor. Bu noktadan hareketle, Homeros’un Türkçe’ye ve dünya edebiyatına kazandırılması amacıyla üretilen yeni eserlerden örnekler sunuyor.

Cevat Çapan kimdir?

1933’te Darıca’da doğdu. Robert Kolej’i ve Cambridge Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümünü bitirdi. İstanbul, Boğaziçi, Mimar Sinan, Anadolu, Yeditepe ve Haliç Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Önce çeşitli Dünya şairlerinden ve oyun yazarlarından yaptığı çeviriler, sonra da kendi şiirleriyle tanındı. Toplu Şiirleri Bana Düşlerini Anlat adıyla yayımlandı.

İletişim: 0216 626 10 50 / 2075

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin