Van Gogh’un Yeni Bulunan Resmi Sergide!

Van Goghun yeni bulunan resmi sergide

Hollandalı ünlü ressam Vincent van Gogh’un bilinmeyen bir resmi bulundu. Paris’teki bir taş ocağının çizildiği eser, Singer Laren Müzesi’nde sergileniyor.

Van Goghun yeni bulunan resmi sergide
Sergilenmekte olan bir diğer Van Gogh resmi

Van Gogh’un az bilinen eserleri 100 yıl sonra ilk kez sergileniyor. Çizimler, 17. yüzyıl ressamı Govert Flinck’in eserleriyle birlikte Hollanda’da bulunan Singer Laren Müzesi’nde sanatseverlere sunuluyor. Eserler arasında Van Gogh’un çizimlerinden daha önce hiç görülmeyen ve yeni bulunan bir resmi de yer alıyor. İsmi Taş Ocaklarıyla Montmartre Tepesi olan siyah beyaz resim, Van Gogh tarafından 1886’da Belçika’nın Anvers (Antwetpen) şehrinde Fransız ressam Fernand Cormon’un stüdyosunda çizilmiş. Eserde, Paris’te bulunan bir taş ocağı resmediliyor. Eserin yanında sergilenen bir diğer resim de Montmartre Tepesi.

Eserin Van Gogh’a ait olduğunu 2013’te doğrulandı

Amsterdam merkezli Van Gogh Müzesi’nin kıdemli araştırmacısı Teio Meedendorp konuyla ilgili olarak AFP’ye (Agence France Press) verdiği demeçte, “Böyle bir keşif her zaman mükemmeldir. Gerçekten istisnai ve genelde gerçekleşmeyen bir durum.” diyor.

Van Goghun yeni bulunan resmi sergide
Sergiden

Meedendorp, eserin ressama ait olup olmadığının araştırılması için kapsamlı bir doğrulama süreci geçirildiğini dile getiriyor. Meedendorp, “Eser, 2013’te Van Gogh Müzesi’ne getirilene kadar yıllarca fark edilmeden özel bir koleksiyonda yer almış. Biz eserin Van Gogh’a ait olduğunu 2013’te doğruladık fakat süreç uzun sürdü ve bunu açıklamak sahibinin sorumluluğundaydı, bu nedenle birkaç yıl saklamalıydık.” şeklinde konuşuyor.

Yeni bulunan resim, Vermeer ailesi tarafından John Fentener adlı bir milyardere satıldı. Fentener de eseri van Vlissingen Sanat Vakfı’na devretti. Eser,  Laren Singer Müzesi’nde açılan sergide, 6 Mayıs’a kadar görülebilecek.


Kaynak: The Guardian

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin